Oblastní charita Pelhřimov totiž provádí sbírku vyřazených autolékárniček. Ty pak budou odvezeny do Hodonína, odkud je místní charita odešle do rumunského Banátu.

Do konce loňského roku měli všichni řidiči nahradit nebo doplnit své autolékárničky tak, aby odpovídaly nové vyhlášce ministerstva dopravy. Oblastní charita v Hodoníně se proto rozhodla, že uspořádá sbírku starých a nevyhovujících kusů. Ty pak pomohou těm, kteří je potřebují.

„Obsah autolékárniček poputuje do rumunského Banátu, kde v pěti vesnicích žije majoritně české obyvatelstvo. V oblasti je totiž akutní nedostatek zdravotnických potřeb, zejména obvazových materiálů,“ upřesnila ředitelka pelhřimovské charity Barbara Litomiská.

Lékárničky může každý donést do sídla Oblastní charity Pelhřimov, která se nachází v Solní ulici 1814. Hodonínská charita působí v českých vesnicích v Rumunsku už několik let. Teprve v minulém roce se jí podařilo rozšířit svoji pečovatelskou službu do pěti tamních vesnic.

„Ty jsou vzdálené mnohdy i dvacet kilometrů polní cesty od ordinace a lékaři nechtějí za Čechy jezdit. Protože v oblasti není práce a většina z nich nemá žádný důchod a nikdy nepřispívala na zdravotní pojištění, musí si každý zákrok nebo vyšetření u lékaře draze zaplatit,“ uvedl ředitel hodonínské charity Václav Salajka.