To chybělo maminkám i jejich ratolestem v Obratani. Z iniciativy jedné z maminek a za pomoci ředitele obrataňské základní školy Františka Vostarka a starosty obce Josefa Hovorky tam vzniklo Mateřské centrum Beruška.

„Pan starosta a ředitel školy byli velice vstřícní a poskytli nám zázemí v podobě školní učebny,“ líčila iniciátorka Berušky Hana Lemberková. Působiště centra si maminky zařídily podle svého.

„Místnost jsme vybavily kobercem a hračkami, které jsme si přinesly z domova. Za příspěvek od obce jsme pořídili kuličky do bazénku,“ pokračovala Lemberková. V nově zařízeném centru se maminky scházejí pravidelně jednou týdně vždy v úterý dopoledne. „Centrum nyní navštěvuje pět maminek s dětmi, ale věřím, že další si k nám cestu brzy najdou,“ dodala Hana Lemberková.

Obrataňské mateřské centrum zatím funguje jako herna. I když je ale ještě v plenkách, v budoucnu by mohlo posloužit i k dalším volnočasovým aktivitám pro nejmenší obyvatele obce. „Vše ale záleží na počtu dětí, které se v centru budou scházet a samozřejmě i na jejich věku,“ doplnila Hana Lemberková. Vznik mateřského centra vítá i ředitel obrataňské základní školy František Vostarek. „Je dobře, že v obci máme místo, kde najdou vyžití nejmenší děti, které ještě nemohou chodit do školky. Rádi jsme centru poskytli zázemí v prostorách školy,“ uzavřel Vostarek.