Ony samy by chtěly místo, kde by mohly se svými dětmi trávit volný čas, vzdělávat se i relaxovat. O plánu mateřského centra už Deník informoval.
Vize pelhřimovských maminek ale zatím zůstávají pouhým snem. Ten se podaří změnit ve skutečnost tehdy, až se jim povede sehnat vhodné prostory.

Záleží na městu

S tím jim může pomoci pouze město. „Požádaly jsme radnici, aby nám za symbolickou cenu pronajala prostory v centru,“ sdělila za skupinu matek Vanda Adamcová.

Mají vyhlídnuté zázemí v domě číslo sedmnáct na Masarykově náměstí, kde sídlí pelhřimovská Galerie M. „To jsou přesně ty prostory, které bychom potřebovaly. Je tam dost místa pro plánované aktivity i pro kočárky,“ pokračovala další z maminek Nikola Lašťovičková. Tamní prostory podle ní stejně už několik let nikdo nevyužívá.

Jak uvedl pelhřimovský místostarosta Tomáš Dufek, město maminkám rozhodně pomoci chce. „Prostory v domě číslo sedmnáct jsou vedené jako kanceláře, musíme zjistit, co udělat pro to, aby se daly znovu zkolaudovat na jiný typ činnosti, aby mohly sloužit potřebám mateřského centra,“ líčil Dufek.

Ten se také s maminkami sejde a celou věc s nimi osobně projedná. „Ve městě už funguje Rodinné centrum Krteček. Rád bych zjistil, proč maminkám Krteček nevyhovuje a chtějí si založit další centrum,“ doplnil místostarosta Dufek. Důležité pro město je také fakt, že by služeb centra využívaly i maminky z okolních obcí.

„Dále musíme zjistit, jestli by obce, ze kterých by maminky do pelhřimovského centra dojížděly, byly ochotné na jeho provoz něco přispět,“ mínil Dufek.
Pokud by matkám město nevyšlo vstříc a nesehnalo pro ně žádné vhodné prostory, mohou celý projekt mateřského centra, jak se říká, rovnou zabalit.

„Nemůžeme si dovolit pronajmout prostory za plnou cenu, to bychom se nedoplatily. A pochybuji, že by se nám podařilo sehnat tak solventního sponzora, který by za nás nájem hradil,“ dodala Adamcová.

Do mateřského centra by nedocházelo pouze pár maminek. Zájem o ně je podle Lašťovičkové veliký. „Provedly jsme průzkum mezi pelhřimovskými maminkami i těmi z okolí. Na padesát z nich by jich mělo zájem služby centra pravidelně využívat. A myslím, že se určitě najdou další,“ míní Nikola Lašťovičková.

„Chtěly bychom, aby centrum pomáhalo nejenom maminkám, ale mohly by do něj docházet i těhotné ženy. Fungovala by tam pro ně odborná poradna nebo by mohly navštěvovat různé předporodní kurzy či cvičení pro těhotné,“ nastínila Vanda Adamcová.