Legendární ultramaratonec a propagátor rekreačního běhání Miloš Škorpil tvrdí, že nic lepšího pro sebe udělat nemůžete. A protože si za svým názorem skálopevně stojí, připravuje na tohle datum neobvyklý happening.


Je jím první společný výběh roku 2011, který si může dopřát úplně kdokoliv. A hlavně kdekoliv. „Běhání už stačilo učarovat spoustě lidí. Řekli jsme si tedy, že by nebylo vůbec špatné jít se poprvé v novém roce proběhnout hezky všichni spolu,“ říká Škorpil.


Tato myšlenka vychází ze skutečnosti, že běhu či pobíhání se věnuje stále více lidí. A kdy jindy zkusit všechny pomyslně postavit vedle sebe než 1. 1. 2011 v 11 hodin?


Stačí se jen domluvit


Škorpil jedním dechem dodává, že vůbec není třeba někam cestovat. Stačí se prostě v jedenáct hodin dopoledne sebrat, třeba s partou přátel, a dopřát si libovolný výběh či alespoň procházku.


„V tento čas totiž vyrazíme na cestu i my z naší Běžecké školy v Chebu. A věřím, že se k nám přidají i nadšenci v dalších městech a vesničkách. Společně tak vytvoříme pomyslného běžeckého hada. Sám jsem zvědavý, jak dlouhý bude,“ vysvětluje v Pelhřimově nikoliv neznámý muž.

Držitel řady vytrvaleckých rekordů se mihl ve městě dvakrát i letos zjara. Nejprve v rámci svého dobročinného Běhu pro Paraple okolo republiky, poté se ukázal i na půlmaratonu v Sadech.


Pelhřimovští běžci si dopřáli několik společných kilometrů již na Štědrý den. „S Bohoušem Svobodou vybíháme pravidelně na Silvestra. Třeba se ale domluvíme s ostatními i na další den,“ pokyvuje nestárnoucí veterán František Kučera.


Hanka Nenadálová má jasno. „Já do toho prvního ledna určitě jdu. Mohla bych se přidat třeba k pelhřimovským běžcům,“ hlásí nadšená cyklistka ze Sázavy, která zimu co zimu pravidelně mění kolo za běžecké botky.


Uvidíte se v novinách


Na stránkách Běžecké školy se podobným způsobem domlouvají i další nadšenci. Mimo jiných určitě vyběhnou jablonečtí, pardubičtí i pražští sportovci.
Vtip společného Novoročního běhu spočívá i v tom, že z tohoto svátečního okamžiku se zrodí velká fotogalerie.


Stačí jednoduše poslat snímek z toho vašeho běhu na adresu info@bezeckaskola.cz, případně vložit na tutéž adresu komentář s údajem, kolik se vás v tom kterém místě setkalo, jak se vám běželo, případně přidat nějaký vzkaz ostatním.


„Pokusíme se je všechny ukázat na našem webu a necháme je otisknout i na stránkách dotyčného regionálního Deníku, s nímž na tomto happeningu také spolupracujeme,“ doplňuje Škorpil, který už nyní jakoby slyšel posilvestrovské výmluvy na únavu, nevyspání či dokonce kocovinu.

„Běžci žádné výmluvy neberou. Běžci s nimi přece vyběhnou,“ usmívá se vytrvalec s přáním všem vespolek pevného zdraví a mnoha uběhnutých kilometrů do nového roku.

Co všechno je třeba na Nový rok udělat
- domluvte se s přáteli a pokud možno přesně v 11 hodin vyražte na svoji oblíbenou běžeckou trasu
- na adresu info@bezeckaskola.cz pošlete fotografii z vašeho novoročního běhu, přidejte komentář, případně vzkaz ostatním
- hlavně si ale běh užijte, pamatujte, že jak na Nový rok, tak po celý rok