Řidiči, jejichž řidičské průkazy byly vydány od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000, mají poslední možnost si je nechat vyměnit. Jejich platnost totiž končí již tento pátek jednatřicátého prosince.

Od Nového roku budou staré řidičské průkazy neplatné. Kromě pokuty od policie hrozí řidičům za neplatný doklad postih ze strany úřadu. Postih řidiče čeká, i když s propadlým řidičským průkazem jezdit nebude. Dle zákona mohou úředníci uložit pokutu do výše 30 tisíc jen za to, že doklad nechal řidič propadnout.

Úředníci v kraji Vysočina na všech příslušných úřadech, které mají vydávání řidičských průkazů na starosti, očekávali s koncem roku velké fronty. Skutečnost je ale jiná. Například v Humpolci si žádost o výměnu řidičských průkazů mělo podat 1 500 občanů. „U nás běží vše podle plánu a bez tlaků. K výměně zbývá zhruba 240 oprávnění, což asi tak procentuálně odpovídá počtu těch, kteří průkaz nevyužívají. Většinou jsou to důchodci. Kdo potřeboval, už si nový řidičák opatřil,“ informoval vedoucí humpoleckého odboru dopravy Pavel Prchal.

Zhruba stovka lidí se v novém roce legálně neprojede na Pacovsku. „Vyměnili jsme kolem devíti set řidičských oprávnění. Zbývá stovka, ale to jsou většinou starší občané, kteří už jezdit neplánují. Pokud mezi nimi jsou i profesionální řidiči, budou si muset vzít na začátku roku dovolenou,“ hlásil s humorem vedoucí odboru dopravy v Pacově František Zelenka. Podle pracovníka stejného odboru v Pelhřimově Luboše Vondráka se celá obávaná výměna odbyla na výbornou. „Někteří určitě zbývají, ale ti už si průkazy nechají spíše jako suvenýr,“ dodal Vondrák.

Podobně je na tom i třebíčský okres. Zde ještě nový řidičský průkaz nemá přibližně čtrnáct set řidičů. Nejvyšší počet hlásí pochopitelně Třebíč. „Zbývá ještě necelá tisícovka,“ oznámil vedoucí oddělení evidence řidičů na Městském úřadu v Třebíči Jozef Potančok. Bezproblémově vidí v tomto ohledu situaci úředník Radek Svoboda, který má agendu na starosti v Moravských Budějovicích: „Chybí nám jich do stovky a spíše to budou řidiči, kteří už dále řídit nehodlají. Žádný nával tu nemáme.“

V Náměšti nad Oslavou nemá nový řidičský průkaz ještě asi dvě stě řidičů. „Něco málo přes sto si ještě vůbec nepožádalo a asi další stovka si jich nový nevyzvedla,“ řekla Eva Borovičová z náměšťského odboru dopravy.

Na Odboru dopravy Městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou mají majitelé řidičských průkazů o výměnu minimální zájem. Rovněž před vánočními svátky přišlo k přepážce podle vedoucího odboru Jaroslava Miklíka jen pár lidí. „Ti, kteří si řidičský průkaz chtěli vyměnit, tak učinili. Navíc v celkových statistických číslech průkazů, kterým končí platnost, jsou zahrnuty i řidičské průkazy zemřelých řidičů a řidičů, kteří již řídit nepotřebují, a tudíž si doklad nevymění,“ poznamenal Jaroslav Miklík s tím, že od května Žďárští postupně rozesílali výzvy jednotlivým řidičům, a tím jim připomínali jejich povinnost. Ve Žďáře zbývá povinně vyměnit kolem tisícovky dokladů řidičských oprávnění.

Odbor dopravy havlíčkobrodského městského úřadu hlásí, že v jeho obvodu zbývá stále vyměnit přes tisíc řidičských oprávnění.

Řidiči, kteří si včera ráno přivstali, se tak vyhnuli dlouhým čekacím frontám. Pracovníci odboru ještě doufají, že se jim zbývající řidičské průkazy podaří vyměnit bez zdlouhavého čekání.

Hodiny navíc

Téměř tři tisíce řidičských průkazů pozbývajících platnosti k 1. lednu 2011 si nepřišli vyměnit jejich držitelé, evidovaní odborem dopravy jihlavského magistrátu. „Požádat o výměnu řidičského oprávnění mělo do konce roku množství lidí a my jsme kvůli nim naprosto zbytečně zavedli úřední dny a hodiny navíc, což mě velmi mrzí,“ řekl včera vedoucí oddělení dopravně-správních agend magistrátního odboru dopravy Vladimír Findejs. Těch, kteří si vědomě nechtějí řidičský průkaz vyměnit pro pokročilý věk, je zanedbatelné minimum.

Na žádost o nový řidičský průkaz mají motoristé ještě čtyři dny s tím, že poslední den v roce jsou úřední hodiny buď omezené jen na dopoledne, nebo je příslušný úřad pro veřejnost zavřený. V posledním případě žadatelům o nový „řidičák“ zbývají tři dny.