To potvrdil i pelhřimovský veterinární lékař Petr Vondrák. „Zvíře není hračka, kterou děti mohou, když je omrzí, jen tak odhodit. Je to závazek na několik let,“ zdůraznil Vondrák. Právě to by si měli podle něj rodiče uvědomit.


„Každé zvířátko, byť jenom křeček, vyžaduje každodenní péči. Rodiče musí zvážit, jestli se o něj dokážou patřičně postarat, protože i když zvíře koupí jako dárek své ratolesti, drtivá většina potřebné péče zůstane na jejich bedrech,“ pokračoval veterinář Vondrák.

Často se totiž stává, že se roztomilý vánoční dárek v podobě zvířete změní pro rodinu v přítěž. Zjistí, že se o něj nedovedou postarat, a chtějí se ho zbavit.


Útulky se neplní


„Po Novém roce se u mě v ordinaci objevuje spousta lidí, kteří žádají, abych jejich zdravé zvíře utratil. Takovým požadavkům nikdy nevyhovím a pošlu je pryč,“ dodal Petr Vondrák.


Oproti tomu v útulku pro psy a kočky v Polné na Jihlavsku, kde nacházejí azyl i zvířata z Pelhřimovského okresu, mají po vánočních svátcích opačné zkušenosti.

„Kotce se nám nijak závratně neplní, spíše nám svěřenců ubývá,“ potvrdil provozovatel polenského útulku Jiří Dvořák.


„Právě v období kolem Vánoc se nám pro spoustu zvířat podaří najít nový domov. Nás samotné to velice překvapuje. Na lidi asi působí vánoční atmosféra a chtějí pomáhat němé tváři, což je jedině dobře,“ míní Dvořák.


Ne vždy ale rodiče pořídí dětem rovnou psa. Například sedmiletá Klárka Nevoralová z Pelhřimova našla letos pod stromečkem křečka džungarského.


„Dcera pořád žadonila, že by si hrozně moc přála pod stromeček zvířátko. Samozřejmě, že by ráda pejska, ale toho jsme jí s manželem vymluvili,“ popsala anabázi Klárčina maminka Jitka Nevoralová.


Zvolili proto malého křečíka, který není na péči tolik náročný jako pes.

„Všechno jsme velmi pečlivě zvážili. Dcerka už je ve věku, kdy se o křečka dokáže s naší pomocí postarat. Péče o něj jí aspoň povede ke zodpovědnosti,“ doplnila Jitka Nevoralová.


Stejnou variantu jako maminka sedmileté Klárky volí i další rodiče z Pelhřimovska. To pozorovala před vánočními svátky i Kamila Nevšímalová z pelhřimovského zverimexu Zoo Nemo, která prodává i drobná zvířata jako myši, křečky či králíky.

„Nejoblíbenější jsou džungarští křečci. Ty rodiče dětem pod stromeček kupovali před Vánoci často,“ potvrdila Nevšímalová. Jak dodala, je to rozumná varianta živého dárku.


„Pokud dítě touží po zvířátku, je dobré pořídit méně náročného křečíka, morče nebo králíčka. Myslím, že dávat dětem hned psa, pokud se o něj sami rodiče nechtějí starat, není dobrý nápad,“ uzavřela Nevšímalová.