A své modelářské zkušenosti a nadšení rád předává mladším generacím. Před pětatřiceti lety založil v Žirovnici modelářský kroužek, ve kterém se angažuje dodnes. „Modelařina je láska na celý život. Je skvělé, že nám v Žirovnci stále vyrůstá mladá generace, která má o modelářství zájem,“ pochvaluje si Krejčů.

Spíše sedavé zájmy

Jak ale říká, dnešní mládež má o modelařině trošku zkreslené představy. „Řada dětí, které k nám do kroužku přijdou si myslí, že budou mít letadlo slepené za půl hodiny. Bývají překvapené když zjistí, že na jednom modelu musí pracovat třeba půl roku,“ líčí nestor žirovnického modelářství. Většina dětí se ale odradit nenechá a u modelařiny zůstane.

„Teď mají děti spíš sedavé koníčky jako počítač nebo sledování televize, k manuálním činnostem se moc často nedostanou,“ povzdechne si František Krejčů.
To pro vedoucí modelářského kroužku znamená, že sposutu dětí musí naučit také zručnosti. „Většina dnešních dětí neumí pořádně vzít do ruky pilku nebo zatlouct hřebík, což je škoda. Nikdy nevíte, kdy se může nějaká manuální dovednost hodit,“ míní František Krejča.

I vlaštovka dá práci

Žirovničtí modeláři ale pouze nesestavují modely letadel. „Každoročně pořádáme drakiádu a také letní modelářské setkání,“ vyjmenovává František Krejčů. Uplynulou sobotu si na konto připsali další vydařenou akci v podobě soutěže ve vlaštovkovém létání. „Papírová vlaštovka je další věc, kterou mnohé dnešní děti neznají,“ podotýká Krejčů. Mnozí by si mohli myslet, že vlaštovka k modelařině nepatří, ale opak je pravdou.
„Modeláři vezmou za své všechno, co létá. Žádnou výjimku netvoří ani vlaštovky. Ono složit kvalitní vlaštovku dá také dost práce,“ uzavírá s úsměvem Krejčů.