V praxi to pro Pelhřimov znamená dostat o více než pět milionů korun méně. Pacov bude chudší o dva a půl milionu korun, Humpolec zase o tři miliony. Stát si služby u místních samospráv objednal, obce je ale budou doplácet ze svého. Tím pádem pak třeba budou mít méně peněz na opravy chodníků nebo údržbu zeleně.

„Nemůžu najednou říci, že nebudu dělat například agendu životního prostředí nebo stavební. My to podle zákona musíme dělat, ale stát už nezajímá, kde na to máme vzít peníze. Dá nám jednoduše míň financí,“ podotkl starosta Pacova Lukáš Vlček. První muž pelhřimovské radnice Leopold Bambula s nařízením není také dvakrát spokojen. „Postup se mi moc nelíbí, ale na druhou stranu, pokud opatření státu pomůže, tak proč ne,“ řekl Bambula.

Peníze ušetří díky e – aukcím

Změny se především dotknou úředníků. Ti budou mít nižší platy. „Připravujeme úsporná opatření ve mzdách, které snížíme o deset procent. Také chystáme úspory v hospodaření města. Budeme se snažit veškeré nákupy provádět pomocí e-aukcí,“ nastínil Bambula. Ten dodal, že pomocí e-aukcí město již nakupuje elektrickou energii či plyn. Za dva roky tak ušetří čtyři miliony korun.

Právě pomocí elektronických aukcí by Pelhřimovští chtěli vybírat i dodavatele na nákup různého spotřebního zboží. „Zredukujeme například náklady na dopravu a ostatní věci, které s chodem úřadů úzce souvisí,“ dodal starosta Pelhřimova.

Obdobná situace bude od ledna panovat i na Městském úřadu v Pacově. „Musíme bez debat více šetřit. Snížíme mzdy a upravíme provoz. Nesmí se stát, že přijdu do kanceláře a bude tam přetopeno. Zredukujeme cestovní náklady. Každý si také bude muset rozmyslet, jestli nutně potřebuje vytisknout daný papír,“ podotkl starosta Pacova Lukáš Vlček.

Ten dodal, že pokud úředník udělá opakovaně stejnou chybu, tak pak není co řešit. Mzdové i provozní výdaje pro příští rok budou krátit i v Humpolci. „Na plánu pro nadcházející rok pracujeme,“ řekl tajemník Městského úřadu v Humpolci Jiří Fiala.