Loni policisté za celý rok řešili 75 případů kapesních krádeží. Přitom letos jich mají do začátku prosince nahlášeno už přes padesát. „Zloději nejčastěji kradou peněženky a platební karty z volně odložených kabelek, které si lidé nechají v nákupních vozících,“ přiblížila častý nešvar nakupujících policejní mluvčí Hana Kotková. Její slova dokazuje i případ, který se stal v obchodním domě na Pražské ulici v Pelhřimově. Žena měla tašku přes rameno, v klidu si nakupovala. U pokladny však zjistila, že jí z kabelky zmizela peněženka a s ní i dva a půl tisíce korun.

„Při nákupech jsou velice neopatrné hlavně ženy, které kabelky nechávají na nákupních košících či chodí s kabelkou , která je rozevřená a přímo láká zloděje ke krádeži,“ upozornila tisková mluvčí.

Ta vzápětí dodala, že i muži by si měli uvědomit, že peněženka v zadní kapse je také častým lákadlem pro kapsáře. Stejně jako batůžek na zádech, z jehož útrob lze snadno vytáhnout mobilní telefon nebo peněženku.

Diskotéky jsou kasařským rájem

Častým místem, kde se ztrácejí věci, jsou mládeží oblíbené diskotéky. Jenom tento rok policisté šetří přes třicet kapesních krádeží, které se staly právě na tanečních zábavách. Velkým lákadlem pro zloděje jsou volně položené kabelky na židli, nebo ležící mobilní telefon na stole.

Své o tom ví i osmnáctiletá Lenka Novotná: „S kamarády jsme navštívili jednu diskotéku v Pelhřimově. Na stole jsem na chvilku nechala položený telefon. Během minuty byl fuč.“ Studentka poznamenala, že krádež na policii nehlásila. „Stejně bych si nepomohla, protože by policisté zloděje asi nenašli. V klubu bylo hodně lidí,“ povzdychla si studentka.

Lidská naivita

Kurióznější případy krádeží jsou pak ty, kde svou roli hraje lidská neopatrnost, zapomnětlivost a naivita. Lidé zapomenou například mobilní telefony na lavičkách nebo na střechách vozidel.

„Bohužel, této nabídky zloději využívají a lidé své věci ve většině případů již nedohledají,“ konstatovala Hana Kotková. Počítat s okradením by měli i řidiči, kteří zastaví neznámému člověku, stopaři. Takový případ se stal na Pacovsku. Stopař se za svezení odměnil tím, že z auta ukradl peněženku s platební kartou.

Policisté v boji s kapsáři stále prohrávají. Zloději jsou stále o krok vpřed, vymýšlejí nové finty. „Krádeže mají velice mizivou objasněnost. Pachatelé v těchto případech rychle mizí z místa činu. Mnohdy pracují i ve skupinách,“ uzavřela policejní mluvčí.