Nemá je kdo ošetřit. Hrstka lékařů, kteří tam zůstali, jen zmateně pobíhá a lituje, že v prosinci nenásledovala své statečnější kolegy. Tahle scéna jako výplod bujné fantazie jenom vypadá. Pelhřimovští lékaři to myslí s podporou celostátně platné kampaně Děkujeme, odcházíme, smrtelně vážně.

„Někteří politici si pořád ještě myslí, že je to jenom hra. Pokud ale zůstanou naše požadavky nesplněné, my skutečně odejdeme,“ pravil odhodlaně předseda pelhřimovského lékařského odborového klubu Josef Suk. Pelhřimovskou nemocnici by zasáhla proslavená vlna chystaných hromadných výpovědí o to drtivěji, že na ni přikývlo šedesát z celkových osmdesáti tamních stálých doktorů.

Tohle není strašení, zdůrazňují odboráři

Nejedná se o prachobyčejné strašení. Odboráři pomalu sbírají vyplněná lejstra a dolaďují složitý postup tak, aby do konce měsíce stihli všechno odeslat a na Nový rok jim začala plynout dvouměsíční výpovědní lhůta. „Současná situace je neúnosná. Tohle už přestává být čistě odborářská akce.

Tady už jde o zhodnocení lékařské práce,“ podotkl předseda okresního shromáždění České lékařské komory Hynek Poul, která se k výzvě připojila celorepublikově i lokálně. Lékařská revolta se setkala s nejsilnější odezvou v Karlovarském kraji a na Vysočině.

„Pokud to skutečně zajde tak daleko, v celém kraji nebude provozuschopné jediné anesteziologicko resuscitační oddělení. Zůstanou tam leda primáři, někde ani to ne,“ uvedl Suk, který sám je zástupcem primáře pelhřimovského ARO. A zdůraznil, že připravený odejít je i on sám. Představitelé nemocnice nezakrývají, že před nimi narůstá vážný, a přitom z jejich strany neřešitelný problém. „Tohle se nedá manažersky nijak zvládnout. V podstatě by to znamenalo rozpad zdravotní péče,“ pokrčil bezradně rameny ředitel nemocnice Jan Mlčák.

Lékaři brojí za nápravu tří oblastí. Tou první je nevyhovující úhradová vyhláška, která neumožňuje správné ohodnocení nemocnic. Ty posléze nemohou kvůli finanční tísni odpovídajícím způsobem ohodnotit zaměstnance.

Kámenem úrazu jsou i samotné platy. Lékaři požadují jejich dorovnání v poměru k průměrné mzdě, jaký je obvyklý v západoevropských zemích.
Změnit chtějí i dosavadní způsob vzdělávání, který považují za žalostný. „Úhradová vyhláška napravena nebude, s tím už těžko co uděláme. Na zbývajících bodech ale trváme,“ doplnil předseda pelhřimovského lékařského odborového klubu Josef Suk.

Doktoři ale cítí podporu z mnoha stran. Na středečním setkání členů pelhřimovské lékařské komory je povzbudil také ředitel humpolecké plicní léčebny Tomáš Drasnar. „Držím vám palce, ať to ustojíte. V opačném případě promarníte jednu z mála šancí, jak s tímto stavem něco udělat. A když už jsme u toho, každý rozumný šéf vás v březnu vezme zpátky. A rád,“ pronesl Drasnar. Rozhodující období celé kampaně Děkujeme, odcházíme nastává právě v těchto dnech.