Největší kulturní objekt ve městě, ale i v celém regionu, rozhodně není chloubou. Prostory jsou staré, nemoderní. Už v příštím roce bude vše jiné. Město, které je vlastníkem objektu, počítá s postupnou rekonstrukcí Sokolovny.

„Na příští rok máme schválené peníze na opravu střechy. Dokoupíme vybavení do patra, novotou zazáří vnitřní osvětlení,“ popsal plány na příští rok starosta Pacova Lukáš Vlček.

„Nafukovací“sál by se občas hodil

Náklady má město spočítané na osm set tisíc korun. Přičemž sedmdesát procent uhradí dotace ze Státního zemědělského intervenčního fondu .
Sokolovnu týdně navštíví stovky návštěvníků. Kromě kulturních a sportovních akcí se zde konají pravidelné středeční prodejní trhy.

„Zařízení je kapacitně téměř vyhovující. Pouze, když pořádáme maturitní plesy, tak bychom potřebovali sál „nafouknout“. Opravu vítáme, protože Sokolovna je jediným místem ve městě, kde můžeme pořádat společenské večery, schází se zde spolky,“ podotkla vedoucí kulturního střediska Dana Balounová.

V minulých letech město opravilo sociální zařízení a výčep. Letos v přízemí přibylo nové vybavení za 330 tisíc korun jako stoly, židle. „Dále jsme provedli rekonstrukci dveří, secesních zrcadel. Pokud příští rok plánovanou rekonstrukci zvládneme bez problémů, tak nám bude chybět pouze sanace objektu. Což obnáší náklady v řádech milionů,“ poznamenal starosta s tím, že příští rok na to město rozhodně finance mít nebude.Pronikání vlhkosti do zdí a sklepů je však největším problémem zařízení.

Práce řemeslníků provoz neomezí

Po stavebních úpravách by se měla Sokolovna změnit v moderní stánek, který bude sloužit nejrůznějším společenským akcím. V regionu totiž žádné podobné prostory nejsou.

„Sokolovna je široko daleko jediným místem, kde se mohou setkávat spolky,“ vysvětluje Lukáš Vlček, jak významnou stavbou je objekt pro město. Řemeslníci s pracemi začnou příští rok na jaře. Provoz by omezit neměli. Sokolovna by nadále měla, byť v provizorním stavu, fungovat.