„Tak jsme se konečně dočkali, sousede,“ obrátil se na kolemjdoucího řidič právě startující dodávku a otřepanou frází dokreslil klasickou ranní atmosféru pravého příchodu zimy.

Silničáři: Nejsme žádní kouzelníci

Všechny silnice v okrese Pelhřimov byly sjízdné, avšak se zvýšenou opatrností. „Státovky se solí, dálnice je suchá. Na menších silnicích prohrnujeme a na inkriminovaných místech jako jsou kopce a zatáčky sypeme inertem,“ ve zkratce informoval ředitel Krajské správy a údržby silnic Jan Míka. „Jezdíme pořád. Nejsme žádní kouzelníci, takže dokud bude padat, idelání to nebude. Až přestane, budeme sníh odklízet. Nyní máme příjem zboží,“ s vtipem popsal situaci v terénu vedoucí humpoleckého cestmistrovství Jan Šima.

Dopolední projížďkou redakce Deníku nezaregistrovala žádný výrazný problém v dopravě. Vytížené tahy Pelhřimov – Humpolec nebo Pelhřimov – Jihlava byly bez větších problémů průjezdné, i když s velkou opatrností. Občas se ozval ABS, ale při nízké rychlosti vše zvládal i průměrný řidič.

Větší prověrka nastala při výjezdu do vyšších poloh například na menších komunikacích Hornocerekvicka. Uježděný sníh už hrozil smykem. A některé výjezdy do kopců a zatáček už se neobešly bez zahrabání kol. Stejnou zkušenost měli i popeláři, kteří se s kluzkým sněhem potýkali v Hříběcí. „Klouže to hodně. Při výjezdech máme občas problém, ale i v zatáčkách při klesání, zatím to ale zvládáme. Stát jsme nezůstali,“ řekl jeden z popelářů a hbitě přitočil další popelnici k vozu.

„Čas od času v kopci někde uvízne kamion. To řešíme oparativním výjezdem a zhruba za čtvrt hodiny by měl být na místě sypač. Všechny sypače máme v provozu a permanenci podle plánu,“ nastínil řešení prekérních situací Míka. Jeho slova povtrdil i sypač, který malý moment po rozhovoru s popeláři projel po kluzkých silnicích mezi Horní Cerekví a Bělou. V místech zatáček a stoupáních inertem nešetřil.

Nejvíce smykovalo Pelhřimovsko

Podle Petry Musilové, mluvčí krajských hasičů, bylo nejvíce nehod na Pelhřimovsku. Dvě lehká zranění si odnesli řidič a jeho spolujezdkyně, kteří dostali smyk a narazili do stromu u Putimova. Další smyk dostala řidička fabie ve směru od Tábora na Čížkov, kdy se bez zranění srazila s kamionem. Nákladní vůz havaroval rovněž bez zranění u Rodinova. Poslední dopolední nehoda se stala Mezi Čejovem a Humpolcem.
Kromě nehod hasiči několikrát vyjížděli na pomoc s vyproštěním uvíznutých vozidel.