Představitele těchto zájmových sdružení trápí malý počet mladých členů. Pro mnohé z nich může nedostatek „mladé krve“ znamenat i postupný zánik.
To potvrdila i Luďka Houserová, předsedkyně Pěveckého sboru Lípa v Kamenici nad Lipou.

„Mladých máme ve svých řadách opravdu velmi málo. Ve třicetičlenném sboru jsme skoro samí důchodci. Pokud se nám sestavu nepodaří alespoň trochu omladit, můžeme časem zaniknout,“ přikývla Houserová.

„Chodili k nám žáci ze základní školy, ale když přešli na střední školu, přestali zkoušky sboru stíhat, tak od nás odešli,“ pokračovala Luďka Houserová.
Mladých jako šafránu má i Pěvecký sbor Slavík v Pacově. „Je to špatné. Dnešní mladí zpívat ve sboru nechtějí. Mají úplně jiné zájmy,“ postěžoval si předseda pacovského Slavíka Vladimír Mareš.

„Pokud mezi nás někdo přijde, je to vzácná výjimka,“ dodal Mareš s tím, že průměrný věk tamních sboristů činí šedesát let.

V Záboji chybí hlavně muži

Stejný problém s nedostatkem mladých členů trápí také pelhřimovský pěvecký sbor Záboj. „Stárne nám hlavně mužské osazenstvo. Mladších žen máme docela dost,“ líčila předsedkyně smíšené části Záboje Vlasta Veselá a upřesnila, že pod pojmem „mladší“ myslí v tomto případě ženy ve středním věku.
„Dvacetiletí se k nám zrovna nehrnou,“ usmála se Veselá. „Na koncerty přijdou, ale rozšířit naše řady se jim už nechce,“ míní předsedkyně Vlasta Veselá.

Jedním z mladších článků pelhřimovského Záboje je Bohumila Kobrlová. Ve sboru je spokojená. „Začala jsem zpívat už na vysoké škole. Do Záboje jsem se dostala přes kamarádku, která v něm působila,“ popsala Bohumila Kobrlová, která pracuje jako učitelka na základní škole. A proč se podle ní současné mladé generaci do sboru nechce? „Mají úplně jiné zájmy. Sborový zpěv jim může připadat poněkud staromódní,“ zamyslela se Kobrlová.

Mladí zpívají raději sami

Další věcí, která může mladé od vstupu do sboru odradit, je převaha starších ročníků. „Toho se ale vůbec nemusejí bát. To, že se v něčem angažují senioři, neznamená, že to je nezajímavé a nudné,“ dodala Bohumila Kobrlová. Spousta mladých, kteří umějí a chtějí zpívat, se radši vydá na sólovou dráhu, než aby zamířila do sboru. „Chtějí zpívat sami za sebe. Přitom sbor pro ně může znamenat dobrý začátek v jejich kariéře,“ uzavřela Kobrlová.