Tyto skutečnosti činí černou těžbu dřeva stále atraktivní. „Krade se stále. V lesích se častěji pracuje i v noci. Je zde spousta kamionů a firem. U obecních lesů máme většinou závory, takže to není tak zlé,“ informoval František Kučera ředitel Městských lesů v Pelhřimově.

„Většina krádeží u nás je na stojato, tedy i s kácením. Obchodujeme tak, že náš partner si dřevo vytěží a sám s ním pak obchoduje, tomu se pak stává, že se mu ztratí i složená hmota,“ zmínil své zkušenosti Rudolf Švec, správce Lesů ČR na Pelhřimovsku. Podle něho se státní lesy také konstantně potýkají s chalupáři a chataři, kteří kradou hlavně souše a drobnější dřevo. V součtu však položka není zanedbatelná.

Po hubenějších letech zlodějům nahrává vyšší cena dřeva. Ta se v závislosti na kvalitě dostává až na 2 000 korun za kubík. Podle Kučery může zvýšit lákavost lupu i obvyklý nedostatek dřeva po Novém roce. „Někde budou podána odvolání proti každoročním tendrům, takže se tam nebude těžit. Už teď jsou podány stížnosti na tendry pro rok 2011,“ vysvětlil Kučera, mimo jiné předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů.

Krádeží dřeva řešili pelhřimovští policisté letos šestnáct, z toho devět kvalifikovali jako trestný čin. Žádný z pachatelů nebyl dopaden. „I když chytnete zloděje přímo v lese, jak nakládá na kamion, může říci, že si spletl nakládku a neprokáže se mu nic,“ upozornil na bezzubost zákonů Kučera.