„Jestli se nic nestane, nepřijdu 1. března do práce. Už teď mám několik nabídek z Německa. Do týdne pak navštívím konkrétní zařízení a během tří týdnů nastoupím do zaměstnání. A pracovat mohu i v soukromé sféře,“ řekl internista z nemocnice v Novém Městě na Moravě Pavel Vávra.

Obdobně uvažují stovky dalších lékařů na Vysočině, kteří se připojili k celostátní kampani s názvem Děkujeme, odcházíme. Tu vyhlásil Lékařský odborový klub – Svazu českých lékařů (LOK – ČSL) a varuje, že pokud lékaři nedosáhnou zvýšení základního platu bez přesčasů na jeden a půl až trojnásobek průměrné mzdy, jsou připraveni podat ke konci roku hromadnou výpověď.

„Efektivní řešení situace okolo platů lékařů nám sliboval každý ministr za uplynulých jednadvacet let, nestalo se však nic. Lékaři jsou přepracovaní a nespokojení a české zdravotnictví může být kvůli jejich hromadnému odchodu ve velkých potížích,“ řekl včera v Jihlavě šéf lékařských odborů Martin Engel.

Podle Vávry v takovém případě po prvním březnu zkolabuje na Vysočině veškerá péče v nemocnicích v menších okresních městech. Někteří z lékařů se podle něj už nyní připravují na odchod do zahraničí, nebo do soukromé sféry.

„V pěti krajských nemocnicích na Vysočině podporují tuto výzvu více než dvě třetiny z přibližně šesti stovek lékařů,“ uvedl Engel. Vysočina je tak podle něj krajem, kde má výzva zatím největší podporu.

Mladý lékař podle Vávry po náročném šestiletém studiu nastupuje za sto korun hrubého hodinového platu, což je částka odpovídající brigádníkovi ve fastfoodu. „Já mám po deseti letech praxe s dvěma atestacemi v základu na hodinu kolem sto padesáti korun, primář kolem stopětasedmdesáti korun,“ uvedl Vávra.

Podle zástupkyně primáře interny v havlíčkobrodské nemocnici Šárky Drinkové je v systému zdravotní péče peněz na zvýšení platů dost, nebylo by proto třeba je brát ze státního rozpočtu. Neobstojí podle ní názor, že lékaři si berou pacienty jako rukojmí. „Naopak my jsme rukojmími systému, v němž nejsou daná pravidla,“ uvedla Drinková.

Poukázala také na soukromá zdravotnická zařízení specializující se na nejlukrativnější obory, která odčerpávají ze systému značnou část peněz.
Lékařům vadí i velký objem přesčasové práce. „Lékaři jdou často po celodenní službě hned operovat, nikoho to ale nezajímá, jedná se o hazard se zdravím pacientů. Lékaři chybí a ti sloužící jsou přetěžováni,“ konstatovali lékařští odboráři.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, který je sám lékař, prý důvody kolegů a radikální řešení lidsky chápe, obává se však důsledků jejich rozhodnutí. „Kraj Vysočina jako zřizovatel pěti krajských nemocnic udělá vše proto, aby dostupnost a kvalita lékařské péče zůstala všude zachována,“ vzkázal Běhounek.