Jeden smělý plán střídal druhý, pole sousedící s hlavní silnicí přesto zůstávalo ladem. Stačily ale čtyři měsíce letošního roku a největší soustava solárních panelů v okrese je připravena na zapojení do rozvodné sítě.

„Počítáme s tím, že do konce roku zahájíme provoz,“ potvrdil projektový manažer Petr Dománek ze společnosti Photon Engineering, která elektrárnu stavěla.

Řemeslníci tam sestavili více než deset tisíc panelů, každý o výkonu 230 wattů. To dává dohromady sílu 2,35 megawattpeaku (MWp). U Komorovic je teď tedy dosud nejvýkonnější elektrárna v okrese.

V pořadí druhá, pacovská umí vyrobit až 1,93 MWp, třetí kamenická pak 1,35 MWp. Výše uvedená zkratka udává nejvyšší možný výkon soustavy panelů, který nastává za ideálních světelných podmínek. Laicky řečeno, sluníčko musí svítit nejlépe celý den, a to ještě tak silně, jak to dokáže jenom chvíli okolo poledne.

Lapače paprsků předčily lakovnu

Zrození komorovické sluneční elektrárny pozdržel složitý přípravný proces. „Nejprve jsme museli získat veškerá potřebná povolení, mezi nimi i vyjádření, že stavba negativně nepoznamená životní prostředí,“ dodal Dománek.

S elektrárnou samozřejmě museli souhlasit i Komorovičtí. Panely stojí na pozemcích, s nimiž územní plán počítá pro průmyslové využití.

„Nejprve tam připadala v úvahu i další továrna, v tomto případě lakovna plastů. Tuto možnost jsme ale nakonec zamítli,“ prozradil komorovický starosta František Vašák, před čím dostala nakonec sluneční elektrárna přednost.


Komorovičtí se přiklonili ke sluneční elektrárně, neboť nerámusí ani nepáchne, což nelze v případě jakékoli výrobny zaručit. „Pouze občas od někoho ve vsi zaslechnu, že kvůli elektrárně budeme mít nakonec dražší proud,“ dodal Vašák.

Ticho po pěšině vystřídal povyk

S podobnými poznámkami se nyní ostatně setkávají všichni starostové měst i vesniček, u nichž lesy solárních panelů stojí. „Když jsme elektrárnu na nevyužitém pozemku v průmyslové zóně schvalovali, nikdo neřekl půl slova, dneska je to najednou všem trnem v oku. Zapomínáme ale na nesporné výhody, které panely městu přinášejí,“ zmínil kamenický starosta Ivan Pfaur zejména pravidelný příspěvek do rozpočtu plus bonusy, které se odvíjí od množství vyrobené elektřiny.

Podobně nastavené to mají také v Komorovicích. „Ještě jsme výnos úplně přesně nepočítali. Pokud ale dostaneme za každou megawattu devadesát tisíc korun, vzhledem k našemu dvoumilionovému rozpočtu to každopádně bude příjemné přilepšení,“ přikývl Vašák.
Pro sluneční elektrárnu hrála při rozhodování i skutečnost, že pozemek se nechá po ukončení její životnosti využít k jakémukoliv jinému podnikání.