Tamní pastorační středisko hostilo od pátku až doneděle kongres České esperantské mládeže, mezi kterou přijali pozvání i hosté ze zahraničí.


Kongres se nesl v uvolněném a přátelském duchu. „V pátek mezi nás zavítal Jaroslav Max Kašparů, jeden z nejaktivnějších českých esperantistů, díky kterému jsme mohli být v Žirovnici,“ líčil jeden z organizátorů akce Daniel Mrázek.

Právě na kongresu se Max Kašparů stal čestným členem České esperantské mládeže.


Pomoc v nouzi


Mladí esperantisté si také zvolili své představitele pro následující rok.

„Kromě této oficiality jsme ale zbytek času věnovali konverzaci a zábavě,“ doplnil další z organizátorů Miroslav Hruška.


Mezinárodní jazyk esperanto ale nezněl pouze za zdmi pastoračního střediska. Účastníci setkání se vypravili i na prohlídku Žirovnice. „Město je moc krásné a bylo úžasné počasí, takže se nám vycházka po Žirovnici velmi líbila,“ zhodnotil Hruška.


Esperanto se dá snadno naučit a může lidem otevřít cestu do světa. Poznají díky němu i nové přátele. To potvrdil i Daniel Mrázek.


„Díky esperantu jsem jel třeba do Sarajeva, kam bych se asi jen tak nepodíval. Poznal jsem taky spoustu skvělých lidí,“ líčil Mrázek.


Kamarádi esperantisté mohou pomoci i v nouzi. „Jednou jsem letěl s mamkou na dovolenou do Atén. Měli jsme přestupovat na letišti ve Vídni, ale zrovna vybuchla sopka na Islandu, takže všechny spoje byly zrušené,“ vyprávěl Daniel Mrázek. „Nevěděli jsme, co dělat. Tak jsem zavolal jedné kamarádce, kterou znám díky esperantu. Ta nás pozvala k sobě domů a poskytla nám azyl,“ pokračoval Mrázek.

Najít si přátele chce s pomocí esperanta i Blanka Richtrmocová z Kámena u Pacova. Ta o víkendu rozšířila řady České esperantské mládeže.


Lehčí než angličtina


„Esperanto se učím teprve měsíc, takže jsem úplný začátečník,“ usmála se Blanka při vyplňování členské přihlášky.

To, jestli je esperanto skutečně šestkrát lehčí než angličtina, jak se říká, si netroufá posoudit. „To můžu říct až se ho budu očit delší dobu,“ uzavřela Lenka.