O ty se v současné době stará Milena Nováková z Těmic. „Naše fenka Agnes porodila celkem čtrnáct štěňátek, ale tři nám bohužel umřela,“ líčí chovatelka Nováková.

Piškoty zmizí rychle

Irský vlkodav je největší psí plemeno světa a péče o jedenáct malých chlupáčů dá pořádně zabrat. Sedm fenek a čtyři pejsci potřebují hlavně kvalitní krmení.

Jídelníček mají pestrý. Misky jim majitelka plní pravidelně třikrát denně. „V podstatě pořád vaříme,“ usmívá se Milena Nováková. „Dáváme jim hlavně kuřecí maso, takže plný papiňák u nás vře pravidelně třikrát do týdne,“ pokračuje chovatelka Nováková.

Kromě toho na výživu malých vlkodavů padne týdně i dvacet kilogramů granulí. „Přikrmujeme je i tvarohem nebo těstovinami,“ vyjmenovává Nováková.
Štěňátka rozhodně nepohrdnou ani pamlskem v podobě dětských piškotů. Jen co jim chovatelka do misek vysype celý pytlík, mlsně se seběhnou a za moment je dobrota pryč.

Pejsci se mají čile k světu. „Mají neuvěřitelné zásoby energie. Celý den dokážou běhat po zahradě a pošťuchovat se mezi sebou,“ vypráví Milena Nováková.

Malí světáci

Zanedlouho ale jedenáctka osmikilových vlkodavat dospěje do věku, kdy budou moci dvorek u těmického rodinného domku opustit a vydat se do světa k novým majitelům.

Někteří si pomyslné světáctví vyzkouší doslova a do písmene. „Jeden pejsek by měl najít nový domov v Belgii a další v Maďarsku,“ prozrazuje chovatelka Nováková. Zbylá štěňátka na svou novou rodinu stále čekají.