„Vyčištění komína nechávám každoročně na poslední chvíli. Pokaždé si říkám, že kominíkovi zavolám už v létě. Bohužel vždy zapomenu,“ potvrzuje i Tomáš Novák z Pelhřimovska.

Od ledna navíc začne platit nový předpis o požární bezpečnosti. Každý komín, který je připojený k funkčnímu kotli na vytápění, musí od ledna alespoň jednou za rok zkontrolovat kominík.

Předpis se netýká pouze rodinných a bytových domů, ale také chat a chalup. „Doposud to bylo tak, že kdo topil dřevem nebo uhlím, musel si na čištění šestkrát ročně zvát kominíka. Teď bude smět komín čistit sám, a to jen třikrát za rok. Zda to dělá dobře, potvrdíme při roční kontrole,“ přibližuje kominík Roman Štípek z Nové Cerekve.

Čištění komínů se nemá podceňovat

Hořící střechy či podkroví zaměstnávají v tomto ročním období hasiče. Dehet a saze usazené v kouřovodu mohou snadno vzplanout a požár pohltí celý dům. Hasiči na začátku topné sezony totiž vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným komínům.

„Loni jsme zaznamenali šest požárů, jejichž příčinou bylo vzplanutí komínů nebo topidla. Zraněn při nich byl jeden člověk. Letos to u nás není nijak špatné. Vyjížděli jsme ke třem případům, které se obešly bez zranění a škoda je pouze šest tisíc. Požáry byly rychle nahlášeny, zásahy byly taktéž rychlé,“ podotýká ředitel pelhřimovských hasičů Jiří Hörner.

Aby se saze nevzňaly, je nutné dbát na pravidelnou údržbu, ale také se zaměřit na požární prevenci. „Lidé si stále neuvědomují, že pět centimetrů od komína nesmí být žádná hořlavá konstrukce. Proto s sebou nosím motorovou pilu, a pokud to jde, tak problém vyřeším ihned na místě,“ podotýká Roman Štípek s tím, že při návštěvě majitele domu na problém upozorní, udělá zápis, a náprava je pak na vlastníkovi. „Mám tři nemovitosti. Nevím, jak budu zvládat ještě čistit komíny,“ poznamenal Jiří Krejčí z Pelhřimovska.

Pokud formulář o provedené prohlídce nebude majitel domu mít a vyhoří kvůli špatnému komínu, hrozí mu až pětadvacetitisícová pokuta. Navíc se může stát, že pojišťovna odmítne zaplatit část škody.