Ten poskytuje azyl více než tisícovce zvířat všeho druhu. Od začátku týdne má ale o několik svěřenců méně. „V noci na úterý ke mně přišli zloději. Vzali mi jeden pár husic rezavých, dva páry kachen smaragdových a dvě selata,“ vyjmenoval Váňa.

Zloději si kromě drůbeže a prasat chtěli odnést i tříměsíční kuře pštrosa afrického. „To se ale nezvané noční návštěvy vylekalo a umřelo,“ ukázal smutně Váňa na ohrádku, kde ještě z kraje týdne pobývalo jedno ze pštrosích mláďat.

„Je to hrozné. Spousta lidí mi říkalo, že se mi mláďata pštrosa afrického nepodaří odchovat. A vidíte. Povedlo se, a pak přijdou zloději a jedno kuřátko kvůli jejich nenechavosti pojde,“ posteskl si Váňa. Podle něj musel ten, kdo se rozhodl v zookoutku krást, jít na jistotu. „Musel to tady znát, protože nepřišel předním vchodem. Tam na noc pouštím psy, kteří by zloděje jen tak odejít nenechali,“ míníVáňa.

Krádež mohla být objednaná

Zloději vykopli zadní vrátka a na pozemek se dostali tudy. Podle Váni museli mít předem jasno i ve výběru zvířat, které si odtamtud odnesli. „Kdyby si vybírali náhodně, mohli by si vzít papoušky nebo třeba lišku,“ zamyslel se ochránce zvířat.

Zvířata podle Váni nejspíš někdo ukradl na objednávku. Mohl k tomu mít dobrý důvod třeba v případě husic. Nejsou nijak vzácné, mláďata se dají mezi chovateli bez problémů koupit.

Případ začali vyšetřovat policisté

„Husice ale začínají snášet vejce až po třech letech života. A páru, co jsem měl já, brzy budou právě tři roky,“ vysvětlil Ladislav Váňa.
Chovatel okradení nahlásil na policii. „Případ zatím šetříme jako krádež,“ informovala tisková mluvčí pelhřimovských policistů Hana Kotková.

„Celé vyšetřování je teprve na začátku. Zatím sháníme všechny potřebné podklady pro pátrání po pachateli,“ popsala Kotková s tím, že majiteli vznikla krádeží a úhynem zvířat škoda za nejméně deset tisíc korun.

Váňovi krádež zvířat z jeho království každopádně nedá spát. „Většinou mi sem lidi zvířata odloží. Teď mi je kradou. Nechápu to,“ zavrtěl hlavou Ladislav Váňa. Domov u něj našla řada zvířat, které jejich majitelé odložili. Jedním z nejnovějších přírůstků do jeho rodiny je několikatýdenní štěňátko křížence.

„Někdo ho i s jeho bratříčkem odhodil v Humpolci do kontejneru, tak skončili tady u mě,“ vysvětlil Váňa. Jedno štěňátko už nový domov našlo. Druhé na své páníčky stále čeká. Pokud je nenajde, stane se stálým obyvatelem kletečenského koutku.