Škrty ministerstva školství v takzvaných neinvestičních výdajích škol je vážně ohrožují. Podle plaveckých instruktorů jsou ohroženy nejen životy dětí, ale i existence plaveckých škol samotných.

„Už dnes je výuka plavání nedostatečná. Ve třetích a čtvrtých třídách připravíme poloplavce a to je to nejhorší, co může být. Nebojí se vody, ale zároveň nemá plavecké kvality,“ upozornil na velmi rizikovou skupinu ředitel Plavecké školy Delfín v Pelhřimově Zdeněk Štepánek, který doporučuje větší kontinuitu výuky. Jako člen Asociace plaveckých škol rovněž podporuje zapojení i pátých tříd. „Když vidím některé plavce například z gymnázií, tak jejich výsledky nejsou nijak oslnivé,“ podotkl Štěpánek.

Školy v okrese do vody chtějí

Kurzy v Delfínu absolvuje ročně kolem patnácti set dětí z téměř všech základních škol v pelhřimovském okrese i mimo něj. Obsahem výuky v bazénu není jenom učivo obsažené v rámcových vzdělávacích programech základních škol, ale také prvky branného plavání, prvky dopomoci unavenému plavci a záchrany tonoucího.

Většina škol se pravidelné návštěvy bazénu jako elementární součásti tělocviku vzdát nechce. „O možném rušení kurzů jsem byl zatím informován pouze prostřednictvím médií. Platíme je z ostatních neinvestičních výdajů stejně jako učebnice, pojištění a podobně. Tyto výdaje jsou postupně kráceny, a pokud by se ještě snížily, bylo by to stěží únosné,“ vyjádřil obavy ředitel humpolecké Základní školy Hradská Pavel Bílek.

Zrušení kurzů je podle něj až tou nejzazší variantou. „Uděláme vše proto, abychom s plaváním pokračovali. Buďto oslovíme rodiče, aby se na financování spolupodíleli, nebo se obrátíme na našeho zřizovatele,“ uvedl Bílek.

Cena jednoho výcviku pro žáky třetích či čtvrtých tříd Hradské činí pět set korun i s dopravou do Havlíčkova Brodu, kam humpolecké děti jezdí. Škola pořádá i plavání pro nejmenší žáky. To si ale hradí sami rodiče.

Do kurzů Delfína se navzdory nejistotě přihlásili zatím všechny školy, které s ním plavaly už minulý rok. „Školy zatím nedaly náznak, že by neplavaly. Je dobře, že s rušením kurzů vyčkaly, protože na počátku týdne hlásilo Ministerstvo školství, že snad našlo miliardu, kterou by do neinvestičních fondů mohlo vrátit,“ informoval Štěpánek.

Tento příslib však stěží zažene mračna, která se nad plaveckými školami stahují. „Kvůli financím už řada škol na severu Čech odvolala výuku. Je tím ohrožená celá existence plavání,“ varoval ředitel Delfína.