Místo obligátního decentního potřísnění šampaňským se včera „vykoupala“ v pelhřimovském bazénu. Šipku s guinnessovkou v dlaních tam vrhla střemhlav hladině Zdeňka Šnobrová, nejstarší skokanka do vody.

Žena, které včera bylo přesně devadesát let, čtyři měsíce a osmadvacet dnů k tomu, považuje plavání za přirozenou, k životu patřící činnost.
„Vyrůstala jsem ve Státních naftových dolech ve Kbelích, kde pracoval můj otec. Kromě nafty tam navrtali také horkovodní pramen. V bazénech se plavalo celoročně, voda tam měla pořád pětatřicet stupňů,“ vysvětluje náklonnost k mokrému živlu Zdeňka Šnobrová.

Plavat se naučila podobným způsobem jako leckdo jiný. „Otcovi se nechtělo nosit mě pořád na zádech, tak mě jednou hodil do bazénu. Chvilku jsem se tam plácala, ale plavat jsem se naučila. Nic jiného mi ani nezbývalo,“ vzpomíná. Sluší se dodat, že jí tenkrát nebylo obvyklých šest, sedm let, nýbrž necelé tři roky.

Nemusí, ale může.  A je za to ráda

Rekordmanka vděčí za svou svěžest především aktivnímu životnímu stylu. Není to jen voda, které se nebojí. Sportovala celý život. Běhala, skákala, hrála s chlapci fotbal i hokej, bruslila. Žádný pohyb jí nebyl cizí.

Ale plavání, to jí vydrželo do dneška. Nejvýše skákala do vody ze šestimetrové výšky, kdykoliv se naskytne příležitost, ráda se vykoupe. „Zase to ale neberu jako povinnost. Nemusím, ale mohu. A jsem ráda, že mohu. Sportovat se má z přesvědčení, ne z povinnosti,“ usmívá se žena, která se narodila na Slovensku, od dětství žila v Praze.

Pracovala v Rudných dolech, kde měla na starosti výrobu náhradních dílů pro laboratorní strojky. A nyní bydlí u dcery v Chramostech u Sedlčan. U domu mají bazén, to je její ráj.

Člověk musí být rád za každý nový den

Život ji naučil nedělat z něho vědu. Brát jej s nadhledem, radostně. „Člověk se má pořád na co těšit. Ráno mám radost z nového dne, večer se těším na odpočinek. Třeba dneska jsem strávila příjemné dopoledne obklopena mladými lidmi, a to mi stačí. Trudnomyslnost je k ničemu, i z toho nejhoršího se přece nechá vzít to dobré,“ praví rázně devadesátiletá plavkyně Zdeňka Šnobrová.