Lze očekávat, že titulky krátkých zpráv typu Vypil becherovku a rozbil dřevěné zábradlí, se budou na stránkách novin objevovat stále častěji. Policejní zpráva z 20. října může být jedním z modelových případů: „Policisté přijali oznámení na neznámého pachatele, který se vloupal v Pelhřimovské ulici v Humpolci do zahradního domku. Rozbil okno do chatky. Tu prohledal, rozházel uskladněné potraviny, zapálil záclonu a na místě vypil litrovou láhev becherovky. Řádění završil tím, že rozbil dřevěné zábradlí verandy. Majitelce byla způsobena škoda ve výši nejméně 22 tisíc korun,“ stojí v hlášení.

Podle mluvčí pelhřimovské policie Hany Kotkové jsou případy, kdy chata poslouží vetřelci jako dočasný azyl, velice časté. „Bývají to spíše bezdomovci. Několik nocí přespí, zatopí si, sní a vypijí, co se dá, a poté odejdou do jiné lokality,“ upřesnila mluvčí.

Mnozí návštěvníci spíše demolují. Ze zkušeností policistů tyto činy odkazují spíše k mládežnickým výtržnostem. Touha po dobře zpeněžitelné kořisti se však z motivů ke vloupání nevytrácí, ba naopak. „V letošním roce jsme evidovali vloupání do čtyřiceti rekreačních objektů. Pachatelé většinou odnášejí cennější věci jako elektroniku, různé nástroje, sekačky nebo křovinořezy,“ vyjmenovala Kotková.

Objasněnost padesát procent

V loňském roce se policistům z Pelhřimova podařilo objasnit padesát procent vloupání do chat, přičemž jednou dopadli zloděje, který měl na svědomí 63 těchto deliktů a způsobil škodu za více než 109 tisíc korun. „Práce při objasňování vloupání do rekreačních objektů je velice složitá. Pachatelé se v chatových oblastech rychle pohybují, cestují po celé republice. V případě dopadení pachatele se pak jedná o objasnění celé série vloupání do objektů,“ uvedl Luboš Jakoubek, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Rekreanti čelící opakovaným rabováním v jejich letoviscích už je pro jistotu ani nezamykají, aby se vyhnuli neustálým opravám dveří. Ti radikálnější se se zloději smířit nechtějí a volí nástrahy, díky kterým by si pachatelé měli další návštěvu rozmyslet.

Jak ale prokázal před lety medializovaný případ majitele chaty, který do ní umístil samostříl, důsledná ochrana majetku se v našem právním prostředí nemusí vyplatit.

Past se může obrátit proti majiteli

Majitel tehdy stanul před soudem za ublížení na zdraví zloděje, který se s hrotem vystřeleného šípu setkal. „Svůj majetek je nutné si zabezpečit přiměřeně. Pokud by, byť neoprávněně do objektu někdo vnikl a byl zraněn, mohl by být případ podle stávajících zákonů kvalifikován jako ublížení na zdraví a hrozilo by trestní stíhání. Nehledě na to, že do objektu mohou vlézt například ze zvědavosti i děti,“ varoval Luboš Jakoubek.

Policisté radí cenné věci odvézt, chatu řádně zabezpečit a jestliže jsou v rekreační oblasti osoby, které zde přebývají celoročně, nebo na chatu jezdí i v zimě, požádat je, aby k chatě nepravidelně zašli. I letos chtějí příslušníci policie chatové oblasti procházet, kontrolovat a hovořit s rekreanty. Na obhlížených objektech nechají lístek s tím, že byli přítomni a radami pro majitele.