S takovýmto sdělením barevného letáčku našich vesmírných přátel včetně Ježíše se dnes Pelhřimovští setkávají na každém kroku. Současně jsou vyzýváni k podepsání petice proti očipování.

„Ještěři z pekel? To už není žádná legrace. Asi by to tu petici chtělo podepsat,“ uvedla se smíchem šestnáctiletá studentka Petra. „Ježišmarjá, co když jsme fakt očipovaní?“ Zaznělo zase vesele od poštovních schránek panelového domu.

Podle předního odborníka na sekty a vedoucího Ústavu religionistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Davida Václavíka jsou pro drtivou většinu společnosti tyto aktivity už určitým folklorem. Existuje však skupina lidí, která chápe vývoj společnosti jako špatný a sdělení Vesmírných lidí přijímá snáze.

Nebezpeční nejsou

Zažité představy o podobných uskupeních a sektách většinou zdůrazňují snahu o manipulaci a moc nad lidmi nebo sklony k sebedestrukci. „Nemyslím si, že by z jejich strany hrozilo nějaké nebezpečí nebo hromadná sebevražda. Zarážející je ale to, že jsou schopni svými letáky zaplavovat celou republiku a navíc v takové intenzitě,“ upozornil Václavík.

Jádro „vesmířanů“ tvoří lidé kolem Iva Bendy. Pochází z nebeského království. Má milion životů v lidském těle a jeho brněním je láska nebeská, čistá jako padlý sníh, píše se o něm na webu Vesmírných lidí.

Co se týká struktury společenství, jsou to podle Václavíka spíše lidé ze středních vrstev. Ti na sebe nabalují další sympatizanty, jejichž počet odhadl expert na desítky. Pro relativně nepočetnou základnu je proto zajímavé, že se jim daří realizovat nákladné letákové kampaně.

Zisk není primární

David Václavík zpochybňuje i to, že by se sekta zabývala hlavně ziskem a „obíráním“ nových duší. Jde spíše o to, zajistit prostředky na provoz, stejně jako tomu je i u katolické církve. A může se stát člověk na „vesmířanech“ a jejich proroctvích závislý? „Samozřejmě, ale to můžete být i na televizních seriálech,“ uzavřel religionista.