Anebo tak může dopadnout povolební vyjednávání. V tomto případě ale nerozhodnou o vítězi penalty jako třeba ve fotbale, nýbrž vůle jediného člověka, patnáctého zastupitele. Přesně taková patová situace se nyní rodí v Počátkách. Prozatímní vyjednávání ohledně obsazení klíčových radničních postů dopadla následovně.

Vítězní Nezávislí kandidáti dají dohromady s lidovci sedm mandátů. Stejným počtem se ale mohou při předpokládané podpoře počátecké ČSSD a TOP 09 pochlubit i o chlup druzí občanští demokraté. Pokud to tak skutečně dopadne, všichni budou zvědaví na názor jediného zastupitele, komunisty Jana Záruby. „Jednání stále pokračuje. Tuto variantu ale doopravdy vyloučit nelze,“ uvedl předseda počátecké ODS Karel Růžička.

Nezávislí kandidáti si řeknou své zítra

Podle potvrzených zákulisních informací stojí za touto politickou remízou snaha opět dostat „mimo hru“ suverénního vítěze počáteckých voleb Jana Třebického (ODS). Podobně tomu bylo i před čtyřmi roky. „Pokud to dopadne stejně i letos, tak už ničemu nerozumím,“ pravil bezpartijní zastupitel za ODS Vít Kratochvíl. Ten označil možnost, aby budoucnost města měl v rukou jeden komunista, za nepřijatelnou.

Zastupitelé okolo Jana Třebického proto přišli ve čtvrtek s kompromisním návrhem. Ten spočívá v tom, že se lídr jejich strany stane „pouze“ místostarostou. Výměnou za to ale dostanou místo v radě jejich partneři, tedy sociální demokraté a zástupce TOP 09. Představitelé Nezávislých kandidátů si vzali čas na rozmyšlenou nejprve do sobotního večera, který následně prodloužili do zítřka.

„Jsou tu dva kandidáti na starostu. My navrhujeme Karla Štefla, ODS zase Jana Třebického. Jednáme, jak to celé dopadne, to se uvidí ve středu,“ konstatoval nejúspěšnější člen kandidátky nezávislých Drahoslav Kadlec. Zdrženlivý zůstal i k patové situaci. „Neříkám, že je to úplně šťastné, my jsme si ale volební systém nevymysleli,“ dodal Kadlec.

A co na to říká samotný Jan Záruba? Ten nezapírá, že si počátecký povolební pat užívá. „O žádné zviditelnění mi nejde. Jenom mi přijde úsměvné, že za celých dvacet let, co jsem zastupitelem, se mě nikdo na nic neptal, nikdo nebral v potaz mé návrhy. A teď možná bude můj hlas nakonec zajímat všechny,“ odtušil jednašedesátiletý Jan Záruba.

Sympatie neskrývá

Ten se alespoň prozatím jednoznačně nepřiklonil ani na jednu stranu. Událostem nechává volný spád s odůvodněním, že pokud představitelé hlavních uskupení přece jenom najdou společnou řeč, pro letošek jediný komunistický zastupitel znovu upadne do hlubiny zapomnění. V opačném případě se sice hodlá vyslovit teprve při hlasování v rámci ustavujícího zasedání nového zastupitelstva, svoje sympatie nicméně neskrývá.

„Není to nic tajného. Vždycky jsem vycházel dobře s lidovci, nic společného naopak nechci mít s ODS. Za ta léta už je znám. Vím, jak se mnou kdo jednal,“ doplnil Záruba. Občanští demokraté bijí na poplach. „To, co tady teď hrozí, je nebezpečné. U lidí to jasně vyhrál Jan Třebický. Jestliže bude odstavený i podruhé, může se stát, že už pro ně volby ztratí smysl,“ zdůraznil závěrem Karel Růžička.