Pětidenní domluva palácovou revoluci na radnici nespustila, starostou zůstává Jiří Kučera. Oproti předchozímu volebnímu období se udály vlastně dvě změny. Ta první se jmenuje post místostarosty. Po dvanácti letech jím nebude křesťanský demokrat. Tomáš Křišťan svůj dávno dopředu ohlášený záměr věnovat se naplno zemědělství nepřehodnotil.

Druhým osloveným z křesťanských demokratů byl Jan Mácha. Ten se rýsující se vůdčí úlohy ve městě nakonec vzdal také. „Nabídka mě potěšila, stejně jako důvěra. Já jsem ale konzervativní člověk, navíc se cítím lépe v praktickém životě,“ odůvodnil svůj postoj ředitel Školního statku Mácha. Členové KDU–ČSL se tedy podobně jako jejich pelhřimovští kolegové spokojili se dvěma místy radních. „Jako naši prohru bych to nebral. Těžko porovnávat dvě místa v radě s jedním místostarostenským,“ dodal Mácha.

Odmítl vycouvat

Vyjednávačům okolo humpoleckého lídra vítězné ODS Jiřího Kučery každopádně nezbylo než hledat další možnosti. „KDU–ČSL tu měla místostarostu dlouho, o zachování této tradice jsme stáli. Ale okolnosti tomu chtěly jinak,“ konstatoval Kučera.

Zastoupení na radnici tedy budou mít sociální demokraté. Květoslav Namyslo, který ve volbách získal nejvíce hlasů z kandidátky této strany, si po vyslechnutí nabídky rovněž ponechal čas na rozmyšlenou. Nakonec přikývl.

„S touto možností jsem moc nepočítal, ČSSD ale ve volbách posílila o jeden mandát. Koneckonců i já samotný dostal hlasů více. Nebylo by férové z toho vycouvat,“ pravil osmapadesátiletý Namyslo, který předchozích pětadvacet let šéfoval humpoleckému učilišti.

V komunální politice se jako zastupitel pohybuje už devátým rokem. „Nějaké zkušenosti už mám, tohle ale bude něco úplně jiného. Pořád tak trochu netuším, do čeho jdu,“ doplnil Květoslav Namyslo, dosavadní zástupce ředitele České zemědělské akademie.

Druhá novina souvisí s komunisty. Z dlouholeté „duhové“ humpolecké koalice ubyla červená, KSČM přišla o místo v radě. Miloslav Vystrčil, který tuto úlohu dosud zastával, neskrýval zklamání. „Snažil jsem se vykonávat tuto funkci poctivě, být dobrým radním. Nelíbí se mi to, že se lidé dělí podle příslušnosti k té či oné straně, a ne podle toho, co a jak dělají,“ zalitoval Vystrčil.

Zbývá jediné, totiž potvrdit výše popsanou ústní dohodu představitelů jednotlivých humpoleckých stran při ustavujícím zasedání zastupitelstva. Pozvánky už jsou natištěné na první listopadovou středu, od 15 hodin v tamním kinosále.

Staronový starosta má o výhledu do nejbližší čtyřletky jasno. „Lidé ve volbách naznačili, že cesta, kterou jsme tady nastoupili, je správná. Žádné převratné změny nechystáme. Půjde o to, zúročit nasbírané zkušenosti, a pokračovat v postupném rozvoji města,“ řekl Kučera a jmenoval nejbližší úkoly. Tedy důraz na bezbariérovost, modernizaci sídliště Na Rybníčku, obnovu silnic, případně pořízení metropolitní sítě.