Zatímco v srpnu se na úřadě zaregistrovalo 349 nezaměstnaných, v září už jich bylo o 168 více. „Se začátkem školního roku jsme zaznamenali nárůst žadatelů o místo z řad absolventů středních a vysokých škol,“ sdělila analytička pelhřimovského úřadu práce Dana Kejřová. Těch skončilo v září bez práce 226.

Nezaměstnanost je nejnižší v Žirovnici

Zaměstnání se hned po získání vysokoškolského titulu nepodařilo najít ani Jakubovi Dvořákovi z Pelhřimova. „Vystudoval jsem cestovní ruch, ale v oboru se mi zaměstnání v okrese bohužel získat nepodařilo,“ líčil Dvořák.

Začal se tedy poohlížet po práci mimo obor. „Nakonec se mi podařilo uchytit se jako prodejce mobilních telefonů,“ dodal Dvořák. To, jestli se absolventům v okrese podaří najít práci v oboru, je podle Kejřové velice individuální. „Pokud se někomu nepoštěstí, samozřejmě si začíná hledat zaměstnání i v jiné oblasti, než kterou vystudoval. Zvláště, když v současné době je o práci nouze,“ pokračovala Dana Kejřová.

Na Pelhřimovsku se o jedno pracovní místo uchází čtrnáct lidí. Úřad práce eviduje v současné době celkem 2 355 zájemců o práci, což je o dvaadvacet lidí méně než v srpnu. „Míra nezaměstnanosti v jednotlivých částech okresu během září poklesla,“ uvedla Dana Kejřová. „Nejvyšší snížení nezaměstnanosti jsme zaznamenali na Černovicku, a to o 0,85 procent. Počet lidí bez práce se o půl procenta snížil i na Hornocerekvicku,“ popsala analytička Kejřová.

I přes tento pokles si ale Hornocerekvicko zachovává pomyslné prvenství v nejvyšší míře nezaměstnanosti na Pelhřimovsku. „Nejméně lidí bez práce je naopak na Žirovnicku,“ doplnila Kejřová. Nezaměstnanost by neměla stoupat ani v Kamenici nad Lipou. Tamní největší zaměstnavatel, Edscha Bohemia, se své pracovníky propouštět nechystá. „Zaměstnanost u nás je konstantní, což znamená, že není v plánu žádné hromadné propouštění, ale ani nabírání nových zaměstnanců,“ vysvětlila vedoucí personálního oddělení firmy Edscha Bohemia, Marie Samková.

Agrostroj přibere tři desítky pracovníků

O práci se nemusejí bát ani zaměstnanci Agrostroje Pelhřimov, který je největším poskytovatelem práce ve městě. „Propouštět nehodláme,“ potvrdil tamní personální ředitel Zdeněk Pavlovský.

Od začátku letošního roku Agrostroj přibral 220 nových zaměstnanců. Do konce roku jejich řady rozšíří ještě o dalších třicet.
„Budeme potřebovat hlavně nové dělníky. Uplatnění u nás najdou ale také technické profese,“ uzavřel personální ředitel pelhřimovského Agrostroje Pavlovský.