Rozsáhlé obžalobě čelící Jiří Vacíř, Rudolf Mojžíš a Jan Jüptner přijdou k pelhřimovskému soudu kvůli dalším svědeckým výpovědím ještě nejméně jednou, konkrétně poslední listopadové pondělí.

„Tehdy ale již výslech svědků uzavřeme, prostor dostanou závěrečné řeči,“ uvedl soudce Jiří Zach. Ten hned zkraje včerejšího stání seznámil přítomné s oznámením, které učinil v pátek na soudě Dušan K.

Svědek si stěžoval

Tedy osoba, jejíž likvidaci si u Vacíře údajně objednal jeden podnikatel. „Tento svědek řekl, že vás potkal a vy jste mu vyhrožoval tím, že už se to blíží, že si pro něj přijdete,“ pohlédl Zach přísně na Vacíře. A důrazně jej upozornil, že se vystavuje hrozbě zpětného uvržení do vazby. „Nejsem hlupák, abych něco takového dělal. Ten člověk je provokatér. Na Facebooku mě požádal, ať si jej přidám mezi přátele. Navíc je to notorický lhář. Vymyslel si to stejně jako tu věc, že ho chci zabít,“ opáčil Vacíř s dovětkem, že se hodlá nařčení bránit.

Policisté poté předvedli prvního včerejšího svědka. Byl jím Ján H., švagr Erika I., kterému vymahači podle mínění obžaloby vyhrožovali a nakonec jej i zbili. Jak vypověděl Ján H., podobné praktiky uplatnili i přímo na něm. „Vacíř s Mojžíšem mě zastavili v autě mezi Humpolcem a Červenou Řečicí. Nejprve se slušně zeptali, kde je můj švagr. Když jsem řekl, že nevím, začali mi vyhrožovat. Nic mi ale neudělali, jenom mě trochu vytahali za ucho,“ pověděl svědek.

Jüptner jednu ránu pěstí přiznal

Při druhém setkání, opět v autě na zastávce v Petrovicích, už to podle svědka bylo horší. „Opět chtěli vědět, kde je Erik. Od Vacíře jsem dostal ránu do spánku. Jüptner mě poté bušil pěstí do obličeje,“ vykreslil Ján H., který se okamžitě vydal na ošetření do pelhřimovské nemocnice.

Zatímco Vacíř se hájil s tím, že vůbec nevystoupil z auta, Jüptner jednu ránu pěstí přiznal. „Ale napadl jsem jej teprve poté, co mi slovně vyhrožoval,“ zdůraznil Jüptner.

V síni se včera dopoledne vystřídali vedle několika dalších svědků také přizvaní dva soudní znalci. Jako první promluvil psychiatr Maxmilián Kašparů, který vypracoval znalecký posudek na obžalovaného Jiřího Vacíře.

Muž, jemuž obžaloba klade za vinu šest trestných činů, podle soudního znalce trpí depresivní psychózou a také neurózou. Ta se projevuje úzkostnými stavy. „Tyto choroby každopádně nesnižují rozpoznávací ani ovládací schopnosti jedince,“ sdělil Maxmilián Kašparů, který se na dotaz soudce vyjádřil i k případným Vacířovým sklonům k agresivitě.

„Obžalovaný se ve vazbě choval slušně, někdy až odevzdaně. Ošetřující psycholožka se ale zmiňuje o sníženém prahu explozivity zejména ve chvílích, kdy je jmenovaný provokován či vystaven jinému způsobu nátlaku,“ doplnil Kašparů.

Vacíř označil tohoto soudního znalce na nekompetentního. „Se zjištěním bych v zásadě souhlasil. Dost mi ale vadí dvě věci. První věta, kterou jsem mu tehdy řekl, byla, že se nechci schovávat za svoji psychiku, což ve zprávě vůbec nezaznělo. A hlavně, on byl se mnou hotový za čtvrt hodiny, což nepovažuji za seriózní práci,“ vyjádřil se Vacíř.

„Zase tak krátká chvilka to nebyla. Navíc jsem kromě dotyčného vyšetření vycházel i ze zdravotní dokumentace,“ hájil se znalec.

Datum dlužníkova zranění určit nelze

V závěrečné půlhodince se mluvilo o zraněních, která obžalovaní měli svým obětem způsobit. Soudní znalec z oboru lékařství Zdeněk Šenkýř nejprve zhodnotil případ, kdy Vacíř loni v září zbil před pelhřimovským barem Petra Č. Zatímco obžalovaný považuje věc za chlapskou rvačku, zmlácený byl jiného názoru.

„Muž utrpěl tržnou ránu u obočí, dále několik zhmožděnin v obličeji i po těle. Trvalé zdravotní následky nenastaly,“ ocitoval zprávu Šenkýř.
Nejdéle trval rozbor incidentu, při němž vymahači dluhů podle mínění žalobce surově zmlátili a skopali ve sklepě Vacířovy ubytovny dlužníka Lukáše I. Posudek hovoří o podvrtnuté krční páteři, otřesu ledvin, řadě zhmožděnin a také o zlomenině pátého a šestého žebra.

Z lékařského pohledu se však podařilo prokázat jedině poslední jmenované zranění. Mladík totiž šel k doktorovi až po čtyřech měsících. „A není možné, že dostal od někoho nařezáno předtím nebo poté, co jsme s ním jednali my? Takovou informaci totiž máme,“ zeptal se Vacíř. „Vzhledem k významné časové prodlevě nelze bezpečně určit dobu, kdy dotyčný zlomeninu žeber utrpěl,“ odpověděl Šenkýř, který čelil i dalším dotazům ze strany obžalovaných.

K lékaři ihned

Třeba ohledně bolestivosti mnohačetných zranění, která Lukáš I. údajně utrpěl, i pravděpodobnosti, že takto zmlácený člověk nepůjde nejbližší cestou k lékaři. „Vždyť on druhý den normálně chodil i jezdil autem,“ namítl Mojžíš. „Jmenovaný utrpěl takzvanou nekomplikovanou zlomeninu, která zpravidla umožňuje pohyb. Většina lidí by ale pomoc lékaře vyhledala ihned, už jen kvůli vyloučení vnitřních poranění,“ uzavřel Šenkýř.