Konal se tam totiž tradiční Veletrh fiktivních firem. „Současní maturanti už si vloni založili své vlastní firmy. Včera ukázali, jak se je naučili vést,“ sdělil ředitel pelhřimovské obchodní akademie Radoslav Kučera. O tom, že založit a provozovat vlastní firmu není jen tak, vědí své i čtyři studentky, které na veletrhu představily svou společnost Hafi s.r.o.

„Nabízíme potřeby pro psy,“ prozradila jedna z majitelek fiktivní firmy Monika Matoušková. A jaké zboží jde nejvíc na odbyt? „Prodaly jsme už strašně moc hraček pro čtyřnohé kamarády,“ zhodnotila Matoušková.

Všechno si museli zařídit úplně sami

Ona a její kolegyně nejsou jediné, které při vlastním podnikání vsadily na zvířata. Jejich spolužačky se pustily do provozování jezdeckého klubu.
„Máme celkem šest koní. Lidé se u nás mohou naučit jezdit,“ popsala jedna z majitelek stáje nazvané Jurášek s.r.o. Lucie Vytisková. Provozování jezdeckého klubu není podle ní vůbec jednoduché. „Všechno jsme si museli sehnat sami. Vystavit smlouvy, nebo vést účetnictví. Je to docela náročné, ale baví nás to,“ usmála se Vytisková.

Se zájemci o využití služeb studentských fiktivních firem se včera na obchodní akademii dveře netrhly. Nakupovat přišly i Vendula Stoklasová a Dominika Benešová. „Už jsme tady utratily dohromady tak jeden a půl milionu,“ odhadovala děvčata z deváté třídy pelhřimovské základní školy Komenského.
Ta se na veletrh přišla podívat v rámci vyučování. Nejvíc pomyslných peněz holky nechaly v obchodě se zvukovou aparaturou a světelnou technikou. „Tam měly úžasné věci, které jsme prostě musely mít,“ líčila nadšeně Dominika Benešová.

„Taky jsme si nechaly udělat tetování, zařídily jsme si jízdu na koni a samozřejmě jsme si udělaly radost ve zlatnictví,“ dodala Vendula Stoklasová.

Cenná zkušenost do budoucna

Veletrh fiktivních firem si pochvalují i samotní „podnikatelé“ z řad studentů. Filip Hrnčíř, majitel již zmíněné firmy se zvukovou a světelnou technikou jménem Claxon. „To, že jsme se naučili vést firmu, je podle mě moc dobrým zúročením teoretických znalostí a také cennou zkušeností do budoucna,“ uzavřel Hrnčíř.