Žirovničtí obyvatelé jim důvěřují natolik silně, že v patnáctičlenném zastupitelstvu zasedne hned šestice kantorů. Martin Dvořák, František Plešák, Dagmar Brýnová, Jiří Vodáček, Jiří Tůma, Milan Šmíd. Založit tito lidé s pedagogickými zkušenostmi společnou politickou stranu, protivníci aby se třásli strachem.

Jednačtyřicetiletý angličtinář a tělocvikář Martin Dvořák se s 637 hlasy dokonce stal suverénním vítězem víkendových voleb. „Lidé nás znají prostřednictvím svých dětí. Pokud nás je v zastupitelstvu tolik, asi jsme doopravdy oblíbení,“ pousmál se Dvořák, který postoupil za nezávislé.

Ten jedním dechem dodal, že důvěra těší i zavazuje. Stejně to cítí i jeho bývalí či současní kolegové ze školy, kteří se do volebního boje pustili pod zástavou ODS. Učitelé obsadí čtyři ze šesti zastupitelských židlí, která tato vítězná partaj získala.

Otazník, který před nimi nyní stanul, ale nevyřeší sebelépe připravená písemka ani zkoušení. Čeká je prachobyčejné politické jednání. V sázce je obsazení dvou nejobletovanějších kanceláří na městském úřadě a další tři místa radních k tomu.

„Možností řešení je několik. Uvidíme, s čím přijdou zejména nezávislí,“ pravil za ODS dosavadní starosta František Plešák, který odmítl být generálem ještě před bitvou.

Velkou koalici dvou nejsilnějších žirovnických stran si nicméně dovede představit i Milan Šmíd. „Pokud se rozumně domluvíme, nestranil bych se toho,“ řekl osmapadesátiletý muž, který nejprve vyměnil funkci ředitele školy za starostenské místo, odkud posléze odešel do „velké“ politiky. Po vypršení poslaneckého mandátu se znovu uchází o úlohu radního.

Do zastupitelstva ale proklouzl až jako poslední postupující z vítězného seznamu ODS. „Žádný velký výsledek jsem nečekal. Přece jenom je rozdíl jít do voleb z pozice starosty prosperujícího města či oblíbeného učitele, nebo bývalého poslance,“ podotkl Šmíd.

Dvořák: Má to smysl

Vítěz žirovnických voleb Martin Dvořák prozatím může v kabinetu přemýšlet, jak se zachová, pokud k němu nabídka na změnu povolání z klubka vyjednavačů doopravdy přilétne. „Asi bych to vzal. Nastavená politika města má svůj směr i smysl. Ale nepředbíhejme,“ uzavřel skromně Dvořák.