„Mám radost z toho, že se město neustále rozvíjí. Na úřadech pracují obětaví lidé, u doktorů to samé. Nemohu si na nic stěžovat,“ říká Farajzl, který vkročil do voleb v pokročilejším věku kvůli podpoře stranických kolegů.


Nikam se nehrnul


Patří k nejznámějším seniorům ve městě. Zastupitelem již kdysi býval, dlouhá léta řediteloval pelhřimovskému učilišti. Jeho žákem byl mimo jiných i lídr komunistické kandidátky Pavel Hodáč.

Farajzlovo jméno umí skloňovat také sportovní pamětníci, zejména pak ti přející fotbalu a hokeji.

„Řekl jsem, ať mě tam na sklonku života ještě jednou napíšou, ale jedině někam na konec kandidátky, symbolicky. Rozhodně se nikam nehrnu,“ odůvodňuje umístění na jednadvacáté příčce František Farajzl, který je kovaným komunistou.


Stranický kabát by nikdy nepřevlékl


Ve straně působí již od časů takzvané uliční organizace, dvacet let byl v Pelhřimově předsedou. Poté sice přenechal agendu těm mladším, i nadále však chodí na schůze, roznáší letáky. A když někdo slaví narozeniny, zručný důchodce pro něho kreslí přání.


Co mu vadí, jsou takzvaní převlékači kabátů neboli lidé, kteří hned po převratu vyměnili rudou knížku za průkaz symbolizující jinou ideologii.


„Nechápu to, je to smutné. Ale s tím nic nenaděláte, lidé už jsou takoví,“ krčí rameny a zároveň připomíná, že na komunální úrovni se na stranickou příslušnost beztak příliš nekouká.


Komunisté se dočkali v Pelhřimově z pěti stran nejmenší přízně voličů, František Farajzl zastupitelem nebude. Těm zvoleným sportovně přeje hodně zdaru a samá správná rozhodnutí.


„Taky bude důležité, aby se jejich návrhy mohly uskutečnit, protože na spoustu věcí dneska chybí peníze,“ podotýká muž, jemuž nohy sice už tolik neslouží, zato jiskru v oku by mu mohli závidět i o desítky let mladší zastupitelé.