Dala jim ji novela zákona o loteriích, kdy mohou vybírat poplatky od provozovatelů videoterminálů a rulet. Ty se od klasických automatů liší hlavně tím, že na nich lze v jedné hře vsadit více než sto korun.

Pacov příslušnou vyhlášku přijal už v září. Přestože jsou ve městě pouze dva videoterminály, není deset tisíc navíc za čtvrtletí k zahození. Směřovat budou do sportu. Vítaný přísun peněz si nenechal ujít ani Pelhřimov. Od prvního října má město možnost od jednotlivých provozovatelů vybírat pět tisíc korun za čtvrtletí, což je horní taxa daná zákonem.

Podle předběžných odhadů je ve městě až sto dvacet přístrojů, což v ideálním případě znamená šest set tisíc korun navíc v městské kase.
„Pět set tisíc korun jsme už dali do sportu, nyní oslovíme provozovatele a začneme peníze vybírat,“ uvedl starosta Leopold Bambula. V Humpolci se začnou peníze vybírat od prvního listopadu. Podle tajemníka Jiřího Fialy spočítal živnostenský úřad ve městě třiatřicet terminálů.

Kameničtí s přijetím zatím ještě váhají

Pokud by od každého z nich přišlo ročně dvacet tisíc, přibylo by městu šest set šedesát tisíc korun. Fiala rovněž uvedl, že pokud si příští zastupitelstvo nestanoví jiné priority, měl by výtěžek směřovat na veřejně prospěšné účely, sport a kulturu.

Vyhlášku nemusí řešit například Žirovnice, jednoduše proto, že se ve městě videoterminál nenachází. V Kamenici nad Lipou s přijetím opatření zatím váhají.

„Zatím jsme ji nevydali. Není to zase tak dlouho, co novela vyšla. Myslím, že ve městě tolik přístrojů není, ale určitě je to dobrý způsob příjmu. Určitě se tím budeme zabývat,“ přislíbil tajemník Leoš Zhorný.