Stávající prostory totiž nejsou vyhovující, a co hlavně, chybí odpovídající garážová stání pro výjezdovou techniku, která musí stát venku. „Její užitná hodnota je snížena vlivem měnících se povětrnostních podmínek. Veškeré přístrojové a lékové vybavení musí být neustále zabezpečováno proti chladu v zimním období, v létě pak proti přehřátí,“ uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Nyní musí být sanitky konstantně napojeny na předehřev motoru a spotřeba elektrické energie podstatně zvyšuje náklady na jejich provoz.
„Tím, že stojí venku, odchází vozy daleko dříve a prodražuje se také jejich údržba. Garáž je pro záchranku naprosto zásadní,“ uvedla ředitelka Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina Vladislava Filová.

Výjezd bude na severu

Kraj Vysočina proto naplánoval projektovou přípravu nových objektů, která by měla současné nevyhovující podmínky vyřešit. Sám bude také stavbu financovat. V Počátkách je současné stanoviště záchranářů v domě, který je v majetku města.

Krajští radní v současnosti hledají vhodnější lokalitu pro případnou stavbu výjezdového stanoviště. Vše zatím nasvědčuje tomu, že objekt vznikne „na zelené louce“.

„Ideální se zdá severní kraj města Počátky u stávající komunikace Žižkova v areálu hasičského záchranného sboru, kde bude stržena dosavadní konstrukce koncových garáží,“ popsal stav v Počátkách náměstek hejtmana Libor Joukl. Podle Fílové musí výbava místností a garáží splňovat všechny technické a jiné požadavky, které ukládá příslušná vyhláška, a postupovat se bude podle standardizovaného projektu, který se rozběhl už vloni. Stavba by měla začít v letech 2012 až 2013.

Počátecká záchranka nebude jediná, jež se dočká inovací v rámci stavebních záměrů kraje. Záchranáři v Třebíči už mají navrženou dvoupodlažní budovu v návaznosti na stávající areál nemocnice. Předcházet jí bude rovněž demolice garáží.