Připojila se k němu i řada institucí na Pelhřimovsku. Bohatý program připravil například Ústav sociální péče v Lidmani. „Dnes máme den otevřených dveří a ve čtvrtek chystáme pro veřejnost prezentaci o chodu ústavu v Městském kině v Kamenici nad Lipou,“ nastínila Marie Vyhnálková, vedoucí bydlení lidmaňského ústavu sociální péče.

V Onšově zazpívá operní pěvkyně

Podle Vyhnálkové je týden sociálních služeb velmi užitečný. „Spousta lidí totiž ani pořádně neví, co sociální služby vlastně obnášejí a třeba na mentálně postižené se stále dívá skrz prsty,“ pokračovala Marie Vyhnálková.

„Přitom postižení jsou schopni chodit do zaměstnání a s naší pomocí vést normální život ve vlastní domácnosti. To je to, co chceme lidem v rámci týdne sociálních služeb ukázat,“ doplnila Marie Vyhnálková.

Do týdne sociálních služeb se zapojil také Domov důchodců v Onšově, který připravil neobyčejný kulturní program. Pro tamní klienty i zájemce z řad veřejnosti v Onšově přesně za týden zazpívá sólistka opery Národního divadla Jarmila Marková – Krystlíková.

„Jsme rádi, že si na nás paní Marková, která je velmi zaneprázdněná, našla čas. To, že pěvkyně, která hostovala na známých operních scénách zazpívá v Onšově, je pro nás velká čest,“ komentoval ředitel onšovského domova důchodců Václav Jaroš.

K týdnu sociálních služeb se letos nepřidal nedávno dobudovaný Domov pro seniory v Pelhřimově. „Fungujeme teprve rok. Na takovouhle akci ještě musíme nasbírat potřebné zkušenosti,“ vysvětlil ředitel pelhřimovského domova seniorů Josef Scháněl. „Týden sociálních služeb je dobrá akce. V příštím roce se k ní už určitě připojíme,“ přislíbil Josef Scháněl.