Povinná výměna se vztahuje na doklady vydané mezi 1. lednem 1994 a 31. prosincem 2000 a musí být uskutečněna do konce roku. V Humpolci a přidružených obcích zbývá vyměnit na osm set dokladů. „Už několikrát jsme na našich stránkách zveřejnili výzvu a ještě v tom budeme pokračovat. Lidé zatím chodí nahodile. Hlavní nápor přijde zřejmě v listopadu,“ uvedl za humpolecký odbor dopravy jeho vedoucí Pavel Prchal.

V případě, že by nápor eskaloval, mají v Humpolci připravena další opatření. „Myslím si, že my to zvládneme,“ dodal Prchal. Vše pak bude záviset na tiskárně cenin v Praze, kde se budou nová oprávnění vyrábět. Pokud by více řidičů měnilo na poslední chvíli, mohlo by se stát, že bude tiskárna zahlcena.

V lednu po svých?

Podle některých úředníků je zarážející, že valná většina těch, kteří si musí doklad vyměnit, je v produktivním věku a řidičský průkaz potřebují. „Píšeme to do každého čísla městského zpravodaje, ale nikdo toho nedbá. Zbývá ještě čtyři sta padesát lidí, což je na Pacovsko poměrně dost. Málokdo si zřejmě uvědomuje, že může být od prvního ledna bez řidičáku,“ varoval vedoucí pacovského odboru dopravy František Zelenka.

V Pelhřimově čekají na výměnu ještě zhruba dva tisíce řidičů. Výměna jde čile. Podle vedoucí odboru dopravy Lenky Mikoláškové zamíří na úřad denně kolem sta žadatelů. „Navýšení počtu úředních hodin zatím neplánujeme. Nápor řešíme přeorganizováním činností a posílením pracovníků na přepážkách,“ vysvětlila vedoucí.