Od zítřka až do 30. října bude komunikace v obou směrech pro veškerou dopravu uzavřená. Pro osobní automobily i kamiony je připravená objízdná trasa, která v obou případech povede přes Pacov.

Starosta Pacova: Jsme připraveni

„Osobní auta mohou využít obousměrnou objížďku na trase Pelhřimov - Leskovice - Pošná - Pacov – Cetoraz, kde se napojí na silnici první třídy číslo 19. Pro nákladní vozidla povede obousměrná objížďka trasou Pelhřimov - Červená Řečice - Křelovice - Hořepník - Pacov – Cetoraz, kde se stejně jako osobní vozy napojí na státní silnici,“ popsala tisková mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková.

Zejména pro Pacov znamená objížďka extrémní dopravní zatížení. „Nebudou to lehké čtyři týdny. Na celou věc jsme se pečlivě připravili. Na některé křižovatky jsme chtěli umístit přenosné semafory,“ informoval pacovský starosta Lukáš Vlček.

„Ale taková světelná signalizace bohužel v zemi neexistuje,“ pokračoval Vlček. Radnice jednala s policií, která bude na dopravu v Pacově bedlivě dohlížet. „Policisté z pacovského obvodního oddělení se více zaměří na situaci v ulicích. Častěji v následujících čtyřech týdnech do Pacova zamíří i pracovníci z pelhřimovského dopravního oddělení,“ potvrdila Kotková.

Větší opatrnost při přecházení ulic

Se zvýšeným provozem ve městě jsou obeznámeni také žáci pacovských základních škol. „Třídní učitelé kladli dětem na srdce, aby od zítřka dávaly velký pozor při přecházení silnic,“ uvedl Jindřich Smrčka, ředitel základní školy Za Branou.

Stejně tak učinili i na základní škole Náměstí. „Dali jsme předem vědět dětem i rodičům, aby žáci při přecházení ulic byli maximálně opatrní,“ přikývl ředitel druhé pacovské základní školy Josef Seidl.

„Doufejme, že následující čtyři týdny všichni zvládneme bez úhony,“ přál si ředitel Seidl. Rušnější provoz bude po následující měsíc panovat také v nedalekém Hořepníku, kudy povede objížďka pro kamiony. „Nedá se nic dělat, musíme to zvládnout,“ řekl hořepnický starosta Vladimír Kotýnek. V pátek na zesílený provoz upozornili obyvatele obecním rozhlasem. „V pondělí hlášení ještě zopakujeme,“ dodal Kotýnek.

Vozovka se v zimě zvedala o půl metru

Úpravy dnes v Hořepníku dozná také dopravní značení v nebezpečných úsecích. „Máme tu několik míst, kde je vozovka zúžená. Tam přidáme značení, které na nebezpečí úzké komunikace upozorňuje,“ nastínil Kotýnek.

A co se vlastně na silnici v Kámeni bude opravovat, že si rekonstrukce vyžádá odklonění dopravy? „Renovujeme úsek, kde se každou zimu zvedá vozovka o půl metru. Komunikaci musíme zesanovat, odvodnit a vyměnit celé podloží,“ vysvětlila Marie Tesařová, ředitelka krajského Ředitelství silnic a dálnic v Jihlavě. „Není zbytí, silnice je v havarijním stavu, musíme ji opravit. Jindy než teď to udělat nemůžeme,“ uzavřela Tesařová.