„Netopýři opouštějí svoje letní úkryty na půdách budov a v dutinách stromů a stěhují se mnohdy i desítky kilometrů na zimoviště, kde prospí zimu. Někdy se stává, že zejména mladí netopýři zabloudí a vletí do domů či bytů,“ vysvětlil Pavel Koubek, ochránce přírody ze sdružení Zelené srdce.

„Ráno jsem přišla do kanceláře a visel mi na trámu nad stolem. Ani nevím, jak se tam dostal. Dali jsme ho na okno a za chvíli odlétl,“ přiblížila vedoucí pacovské knihovny Lenka Vlachová.

Zamotávání „upírů“ do vlasů je pověrou a proto není nutné propadat panice. V případě, že je drobný savec nalezen za bílého dne, radí ochránci ponechat otevřené okno a vyčkat, až se setměním vylétnou. Když je nutné netopýra odchytnout, je lepší se chránit rukavicemi, protože může být přenašečem vztekliny.

Kvůli rozsáhlým změnám v krajině netopýři stále více vyhledávají lidská obydlí. Svoje letní sídla tak nalézají na půdách kostelů, domů i chat. V posledních letech malé poletavce lákají škvíry v panelových domech.

„Při rekonstrukcích a opravách bychom měli myslet na to, že zde s námi pod jednou střechou mohou žít tito zajímaví tvorové a vždy lze najít řešení, jak jim zbytečně neublížit,“ konstatoval Pavel Koubek.

Majitele chalup upozorní na nové nájemníky trus na půdách a pískání. Ve škvírách věžáků je to složitější. „Je to na všímavých lidech. Někdy se jejich přítomnost zjistí až při zahájení stavebních prací a to může být již pozdě. Netopýři mohou být doslova pohřbeni zaživa pod zateplením,“ varoval Koubek.
Proto je podle Koubka i při sebemenším podezření výskytu netopýrů dobré konzultovat stavební úpravy s odborníky z České společnosti na ochranu netopýrů.

A proč je dobré často démonizované netopýry chránit? Patří totiž k velmi významným pojídačům hmyzu. „Za jednu noc dokáže netopýr spořádat hmyz tvořící až čtvrtinu jeho váhy a to může představovat až tisíc komárů. Už jen proto si zaslouží naši ochranu,“ uzavřel ochranář Koubek.