Kapela nabízí posluchačům fůzi funky, ska, jazzu a především charismatický zvuk doplněný o nápadité texty. Hudebníci z EČ tradičně pojmenovávají svou hudbu jako fe-core, mongol korida step, prostě něco mezi brutální dechovkou a pouťovou atrakcí.

První říjnový den pokřtí hudebníci z EČ své nové CD s názvem „fecore“ v pelhřimovském hudebním klubu Stará Tiskárna. Křestu se zúčastní také spřízněná kapela Smutný Karel. O novinkách v kapele jsme zpovídali Vaška Makovce, jednoho z muzikantů.

Dlouho nebylo o EČ slyšet, proč?

V každé skupině se občas stane, že jednoduše přijde „slabší období“. Po osmi letech existence přišlo tedy i na nás. Paradoxně k tomu došlo v době, kdy vrcholily práce na nahrávání debutového alba. Musím určitě zmínit, že v žádném případě nešlo o osobní rozbroje ve skupině, prostě jsme se domluvili, že na chvíli přestaneme a nabereme síly. Během této pauzy jsme se všichni věnovali svým jiným hudebním projektům.

Co můžeme tedy čekat od EČ - fecore?

Je to tedy první opravdový debut po deseti letech existence, museli jsme tedy vybírat z mnoha skladeb. Na albu najdeme tedy jak písně z prvních let existence kapely, ale stejně tak i z roku 2008. Velká debata v kapele byla především o tom, kde album nahrajeme. Šlo nám tedy především o to, abychom zachovali „náš zvuk“. Dopadlo to tedy tak, že nám nabídla spřízněná formace Smutný Karel své studio, kde jsme album natočili. A co může posluchač čekat? Ti, co nás znají z živých vystoupení, nebudou snad zklamáni. Ti, co nás neznají, budou snad mile překvapeni. To ale musí každý posoudit sám.

Nabízí se otázka, zda EČ plánují turné k nově vydané desce?

Určitě ano. Turné odstartujeme křestem, který bude 1. října ve Staré Tiskárně. Jako host s námi vystoupí kapela Smutný Karel. Kmotra naší desky zatím nechceme zveřejňovat, bude to překvapení. Během křtu s námi vystoupí i bývalí členové dechové sekce, jako např. na trubku Štěpán Váňa nebo Tomáš Zajíc na saxofon. Bude to, jak my říkáme, „dechovej kotel“.Pak bude samozřejmě následovat šňůra, která začne v Jihlavě na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů.

Změnilo se něco v utlumeném období v personálním obsazení kapely?

Ne, nezměnilo. V posledních pěti letech hrajeme ve stávající sestavě. O deklamaci se stará Vít Vondráček, na kytary hrají Luděk Jedlička a Honza Horníček, baskytaru má na starost Honza David, bicí Lukáš Brož. V dechové sekci jsem já, tenor-saxofonista Jakub Mocek.

Co může nabídnout kapela EČ, proč přijít na váš koncert?

Troufám si říct, že v našem případě jde o vícevjemový zážitek. Při koncertech používáme často improvizaci. Zezačátku může náš koncert vypadat jako neřízený chaos, ale jde o pečlivě nazkoušené skladby, jejichž součástí je improvizace. Snažíme se člověka vtáhnout do naší hudby.

Autor: Jakub Dvořák