„Samozřejmě, žádná vakcína není stoprocentní, ale ta na chřipku je celkem účinná. Pacienti nechtějí nic podcenit a očkovat se nechávají,“ sdělil pelhřimovský praktický lékař Radek Pauš.


Nový systém


Jak dodal, letos pozoruje mírný nárůst zájemců. Kvůli novému systému v očkování si vakcíny proti chřipce musel objednat už na jaře.
„Rizikovým skupinám pacientů, kterým na očkování přispívá pojišťovna, jsme museli vakcínu nakoupit sami. Nemohli jsme odhadnout, kolik jí bude potřeba. Teď nám došla a musíme ji shánět v lékárnách za vyšší ceny,“ popsal Pauš.


A kdo do skupiny rizikových pacientů vlastně patří? „Jedná se o lidi starší pětašedesáti let, chronicky nemocné, diabetiky, kardiaky a lidi s onemocněním ledvin,“ vyjmenoval Radek Pauš. Ostatní zájemci, kteří si vakcínu platí sami, si ji vyzvednou v lékárně na předpis.


Stejně tak je tomu i v ordinaci Jaroslavy Laňkové, praktické lékařky v Kamenici nad Lipou. „Vakcínu pro rizikové skupiny pacientů máme objednanou, čekáme, až nám přijde,“ sdělila Laňková s tím, že s očkováním proti chřipce začnou v říjnu.


„Nejprve naočkujeme rizikové skupiny lidí. Zájemci, kterým by chřipka neměla způsobit vážné zdravotní komplikace, se mohou nechat očkovat i před nástupem epidemie,“ vysvětlila lékařka Laňková.


Kdy nastoupí epidemie, není jasné


Na odhad nástupu chřipkové epidemie je podle Ladislava Koblížka z protiepidemického oddělení územního pracoviště Krajské hygienické stanice v Pelhřimově ještě příliš brzy.


„Zatím nevíme, kdy by se měl objevit vyšší nárůst chřipkových onemocnění. Podle zkušeností z minulých let ho ale můžeme očekávat pravděpodobně od listopadu,“ uvedl Koblížek.