Vzhledem k tomu, že nešlo o přímou stávku – a policisté s hasiči ani stávkovat nemohou – pochodovali metropolí buď mimo službu, nebo si vzali dovolenou. Nejvíce bylo policistů.

Ve vypraveném autobuse jim zbylo pouze šest míst volných. „Z celého územního odboru nás jelo osmatřicet. Protestující jsme začali nabírat v Počátkách a přes Pelhřimov jsme vyrazili do Humpolce, odkud jsme vyjeli rovnou na Letnou. Tam jsme vystoupili zhruba o půl jedenácté,“ přiblížil počátky pochodu Rostislav Sůva, předseda odborového svazu pelhřimovské policie.

Na vnitru nebyli

Za několik okamžiků se tak policisté ocitli před budovou Ministerstva vnitra. Sůva rychle upozornil, že jejich skupinka se od horlivých vetřelců distancuje.
„To, že někdo násilím vnikl do budovy jsme se dozvěděli až z médií,“ řekl odborář s tím, že celý incident považuje za ostudu a poškození dojmu z dalších tisíců slušně protestujících.

Průvod vyvrcholil na náměstí Jana Palacha, kam se tříkilometrový lidský had stočit nemohl. „Atmosféra byla hezká. Jsme rádi, že nás přišli podpořit i lidé z ostatních resortů jako školství a zdravotnictví. Pohled na obrovský průvod byl velmi působivý,“ shrnul dojmy policista.

Sůva spatřuje význam hlavně v tom, že o sobě dali vědět, přičemž dodal: „Kdybychom to nezkusili, tak bychom to nezjistili. Důležité je, že jsme byli alespoň slyšet. Pokud vím, jde zatím o první krok chystaných úspor. V tom druhém s námi snad budou více počítat.“

Zchladit vládu chtěli i hasiči

Vzhledem k tomu, že vládní škrty by ubraly hasičům 35 až 39 procent z nákladů na provoz, vyjelo ve svém volnu do Prahy 10 hasičů z Pelhřimova. „Primárně nejde jen o snížení platů. Pokud se nám sníží provozní náklady podle plánů vlády a do toho se zvýší ceny za plyn a elektriku, bude problém udržet v provozu základní věci. Už nyní si děláme opravy vlastními silami. Může se stát, že nějakou techniku budeme muset odstavit,“ konstatoval velitel pelhřimovských hasičů Jiří Hörner.

Výjezd dvaceti zaměstnanců z pelhřimovské nemocnice organizovala předsedkyně Odborového svazu zdravotní a sociální péče Jitka Červená.
Hlavní a celorepublikovou koordinaci protestu řídilo ústředí odborů v Praze.

„Nebylo nás na celý autobus, tak jsme se přidali k výjezdu z jihomoravského kraje. Zájemců jsme měli mnoho, ale z pracovních důvodů se k nám nemohli přidat,“ informovala Červená, která si atmosféru v Praze velice pochvalovala.

„Jde to jen stěží popsat, bylo to úžasné. Byli jsme mezi lidmi, kteří vědí, o co jde. V očích veřejnosti a v médiích býváme často označováni za stěžovatele, ale skutečnost je taková, že vláda chystá snížení našich platů až o 40 procent a chce zrušit i systém postupných platů. Sestra s třicetiletou praxí by potom brala stejně jako ta s roční. Mělo by to být kompenzováno systémem odměn, ale kde by na ně v současném stavu nemocnice vzaly,“ vysvětlila odborářka.

Vyjeli z katastru

K iniciativě policistů se přidružili i pracovníci pelhřimovského katastrálního úřadu. „Pokud vím, protestovat jelo osm lidí. Svezli se s kolegy z Českých Budějovic,“ uvedl ředitel katastrálního úřadu Jaroslav Kostka. Sám však nemá důvod protest svých kolegů podporovat. „V tom, že se přidružíme k policistům a protestu celkově, pro nás nevidím do budoucna žádnou výhodu,“ okomentoval výjezd Kostka.