„V Pelhřimově jsou radou města určená dvě místa k oddávání. Obřadní síň na městském úřadě a kostel svatého Víta,“ sdělila matrikářka Alena Štěpánková.

Svatba v kostele svatého Víta není církevní, přestože jeho majitelem je Římskokatolická farnost v Pelhřimově. „V šedesátých letech uzavřela farnost s představiteli města smlouvu o bezplatném užívání na dobu několika desítek let. Zároveň ale město převzalo odpovědnost za správu kostela,“ vysvětlil kaplan Jan Hamberger.

Nechtějí se vzít na určeném místě

Církevní sňatky se v Pelhřimově uzavírají v kostele svatého Bartoloměje. „Ve správním obvodu jsme ale měli i církevní svatbu mimo město, ve Chvojnově,“ řekla matrikářka.

V poslední době se rozmáhají požadavky na povolení svatby jinde než na určeném místě. Za takový nadstandard si však musí páry připlatit tisíc korun.
„Zájem bývá o sňatky na Vaňkově statku u Dubovic. Jedna svatba se tam uskuteční i příští týden,“ prozradila Alena Štěpánková, která lokalitu poblíž Dubovic díky umístění v přírodě považuje za velmi romantickou.

Neobvyklé místo pro obřad si zvolili také snoubenci, kteří se příští týden vezmou v kapli Panny Marie Sedmibolestné u pelhřimovského autobusového nádraží. Páry využívají ke svatbě také zámek pánů z Říčan či místa poblíž Pelhřimova jako Farmu Poříčí nebo Penzion Hory na úpatí Křemešníku. „S nezvyklými přáními se ale tolik nesetkáváme. V Pelhřimově jsou snoubenci asi trochu konzervativnější,“ podotkla matrikářka.

O jedné z celkových pěti svateb, které se letos konaly v Černovicích, se však jako o konzervativní mluvit nedá. „Snoubenci se brali na zahradě u domu a svatebčané na sobě měli historické oblečení,“ popsala neobvyklou svatbu, jíž byli Černovičtí svědky na konci července, tamní matrikářka Hana Širmarová.

Romantické svatby pod širým nebem

V Počátkách uzavřeli snoubenci sňatků o šest víc než v Černovicích. Jeden dokonce v zimě, což nebývá zvykem. Z osmi civilních svateb se tam čtyři uskutečnily na radnici, druhá polovina v Resortu Svatá Kateřina, který počátečtí snoubenci v poslední době využívají.

„V předchozích letech se tu svatby konaly i na jiných místech jako jsou přilehlá prostranství k domům či zahrady,“ vzpomněla si Hana Heřmánková z matriky v Počátkách.

Autor: Dominika Dufková