Pochopitelně nikoliv ve třídě. Společně s dalšími pelhřimovskými školáky postávají na Masarykově náměstí a z plna hrdla se snaží vyloudit rekordní rámus.
Prostě aby byli slyšet. Právě se stali součástí celosvětové manifestace Nahlas proti chudobě.

„Tohle bylo slabé. Musíme přidat,“ hecuje při zkoušce dav mládežníků oděných v protestních černých tričkách moderátorka dobročinné akce Lejla Abbasová. Sama do něho navlékla dokonce i svého psíka Fatyho.

Vzkaz pro politiky

Rozparádit čtyřsethlavý dav se snaží i členové bubenické formace Marimba. Odezva je dlouho zanedbatelná, v rozhodujícím okamžiku se ale školáci přece jen semknou.

„Je to tady, máme český rekord,“ spokojeně ukazuje prezident agentury Dobrý den Miroslav Marek hlukoměr, na němž září údaj 127,1 decibelu.
K čemu ale celé tohle spontánní divadlo vůbec slouží?

„V pondělí začíná v New Yorku konference Organizace spojených národů s představiteli 140 států. Ti na přelomu tisíciletí přijali plán snížit do roku 2015 množství extrémně chudých lidí ve světě na polovinu. Jenže miliony dětí umírají hladem nadále. A my chceme na to skutečnost upozornit,“ vysvětluje smysl hlasitého apelu šéf českého infocentra Organizace spojených národů Michal Broža.

V Čechách se původně mělo rámusit na pražské Kampě. Právě kvůli rekordnímu pokusu se akce nazvaná Stand up against poverty přestěhovala do města rekordů. „Pro nás je to velké vyznamenání. Stejnou akci hostí kromě nás třeba Paříž, Řím či další světové metropole,“ upozornil Marek.

Sotva dolar na den

Vloni se k této výzvě připojilo 170 milionů lidí. Čísla hovoří jasně. Téměř 1,5 miliardy obyvatel planety si musí vystačit s necelými třiadvaceti korunami na den. A propast mezi boháči a chudáky se rozevírá.