Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důležitý svědek opět nepřišel

Pelhřimov – Soud s pelhřimovskými vymahači dluhů se po tři čtvrtě roce pomalu chýlí ke svému konci. Po včerejším přelíčení zbývá vyslechnout několik posledních svědků, předvolání dostala také dvojice soudních znalců.

16.9.2010 7
SDÍLEJ:

Jiří Vacíř, Rudolf Mojžíš a Jan Jüptner Foto: DENÍK/Michaela Hasíková

Protože se některé svědky nedaří vypátrat a předvést ani za pomoci policistů, nařídil soudce Jiří Zach přečíst trojici výpovědí z přípravného řízení. „Jedna svědkyně je v nemocnici, další dva zůstávají dlouho nezvěstní,“ odůvodnil své rozhodnutí Zach.

Hned dostal ránu

Jeden z nepředvedených Erik I., jehož podle mínění obžaloby měli Rudolf Mojžíš, Jiří Vacíř a Jan Jüptner vydírat a surově zbít, uvedl do policejního zápisu, že důvodem jeho zmlácení byly peníze. Podle jeho vyjádření po něm chtěl Mojžíš vyrovnat dluh za zapůjčení svých zedníků, ačkoliv už dostal zaplaceno. A tak neustále jezdil na samotu k Útěchovicím, kde vyhrožoval jeho spolubydlícím.

„Raději jsem se odstěhoval do Želiva. Pak tam ale jednou přijeli za mnou všichni tři, hned jsem dostal ránu pěstí. Mojžíš pořád chtěl peníze, jinak že mi zapálí dům a zabije ženu a děti. Vyzvali mě, ať jdu s nimi ven,“ četl Jiří Zach výpověď Erika I.

Z dalších řádek vyplynulo, že jej přinutili nasednout do Vacířova auta a odvezli do tetovacího salonu na pelhřimovském sídlišti. „Tam se na mě vrhli. Dostal jsem údery pěstí, povalili mě na zem, kopali do mě, šlapali mi na krk. Trvalo to asi pět minut. Když přestali, chtěl Mojžíš okamžitě deset tisíc korun. Půjčil mi je hostinský ze Želiva. Dále jsem měl Mojžíšovi dávat každý pátek pět tisíc korun. Jinak prý bude chtít dvojnásobek a opět dostanu přes hubu,“ řekl svědek mimo jiné do policejního protokolu.

V něm také stojí, že mu zakázali jít k doktorovi, druhý den ho ošetřila jeho družka Dagmar H. Pak se ze strachu odstěhoval do Nové Bystřice, na mobil mu ale i nadále chodily výhrůžné zprávy.

Vacíř: Je to nesmysl

Když dostal slovo Vacíř, označil to celé za nesmysl, za nímž z poloviny stojí policisté. Mojžíš hovořil podobně. „Třeba už jenom to s jeho družkou. Ona sama chtěla, ať ho najdeme, dokonce mi poslala zprávu, kde se zdržuje,“ položil obžalovaný svůj telefon před soudce.

„Jeďte tam ještě dnes, ať ho chytíte,“ stálo v esemesce z loňského jednadvacátého srpna. „Až ho budete mít, dejte vědět. Díky,“ přečetl Zach obsah textovky, která přišla o čtrnáct minut později. Jak Mojžíš prohlásil již dříve, Erik I. údajně dlužil peníze i rodině své družky. Mojžíšův obhájce požádal o opětovné předvedení Dagmar H. zejména kvůli ověření, zda tyto zprávy skutečně odeslala.

Její bratr Koloman H. včera vypovídal u soudu osobně. Popsal především okolnosti Mojžíšových návštěv na útěchovické samotě. „Ukázal se tam asi třikrát, čtyřikrát, pokaždé se sháněl po Erikovi. Poprvé se ještě ptal slušně, pak začal vyhrožovat, že nám doláme nohy a že v autě sedí posily, které z nás dostanou, kde Erik je,“ vylíčil svědek opakované příhody. Podle něho šel z Mojžíše strach, pokaždé ale zůstalo u výhrůžek.

Návštěv ubylo

Státní zástupce Jiří Rokoský svědka upozornil, že v přípravném řízení mluvil o nejméně šesti návštěvách a i výhrůžek vyjmenoval více. „Už si to nepamatuji,“ pravil Koloman H, který zamlčel, že společně se svou sestrou a další ženou Mojžíše později sami v Pelhřimově vyhledali. Přiznal to až poté, co se jej na to obžalovaný přímo zeptal. Soudce odročil jednání na dvacátého října. „Není vyloučeno, že v tento den už důkazní řízení uzavřeme,“ sdělil Jiří Zach.

Autor: Michal Vítů

16.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení