Dopoledne prezidentský pár zavítal do sídla hejtmanství, kde se manželé Klausovi, doprovázení hejtmanem Jiřím Běhounkem a jeho manželkou, setkali se zastupiteli kraje.

Václav Klaus ocenil před krajskými zastupiteli přijetí na všech místech Vysočiny, kam se svým doprovodem od pondělního příjezdu zavítal, Livia Klausová si pak všimla, že se za dobu, co v roli první dámy na Vysočinu jezdí, zvýšila soudržnost jednotlivých součástí kraje. „Ten pocit soudržnosti Vysočiny je větší,“ řekla v krátkém proslovu.

Během debaty se zastupiteli Václav Klaus zmínil svůj vztah k energetice. Zopakoval, že budoucnost vidí v posilování významu energie jaderné. Současně připomenul, že už před zhruba třemi lety označil za velice problematickou tehdejší masivní podporu slunečních elektráren.

Na krajském úřadu také ocenil význam krajů, které vznikly před deseti lety. „Jakkoli jsme na počátku mysleli, když se ty kraje rodily, že je možné něco uspořit a něco nemít v každém kraji bez výjimky, myslím, že desetiletá existence potvrdila, že kraje jsou zřetelné entity, které si zaslouží mít celek těchto věcí,“ řekl prezident včera v Jihlavě.

Debata se studenty

Poté program pokračoval v tělocvičně jihlavského gymnázia, kde Václav Klaus odpovídal na dotazy gymnazistů. „Já jsem to od žádného seriózního lékaře, a řadu z nich znám, nikdy neslyšel. Mám pocit, že jsou to ti neseriózní lékaři, kteří tohle říkají,“ poznamenal například ke kampani nemocničních lékařů Děkujeme, odcházíme.

Od gymnázia pak došli Klausovi pěšky na radnici, kde převzali jako dárek 4,2 kilogramu vážícího kovaného ježka z dílny kováře Erwina Habermanna mladšího.

Také z Nového Města na Moravě si prezident odvezl dárek. Po prohlídce tamního podniku Sporten si nemohl odvézt nic jiného než lyže, jež byly vyzdobeny jeho podobiznou.

Po prohlídce firmy zamířil prezidentský pár na oběd do novoměstského Hotelu Ski. Jídlo tam chutnalo jak Václavu Klausovi, tak i jeho choti. „Oběd byl velmi dobrý, troufnu si říci, že dokonce skvělý,“ pochvalovala si Livia Klausová zauzená kachní prsa, hovězí vývar, pečeného candáta a jogurtové knedlíky.

Po jídle zamířil prezidentský pár na Vratislavovo náměstí v Novém Městě, kde se pozdravil s lidmi. Prezident si našel čas i na jejich dotazy a žádosti o podpisy. Návštěvu kraje pak zakončili Klausovi v Netíně na Velkomeziříčsku.

A kdy prezident na Vysočinu zavítá znovu? „Setkat bychom se tu mohli na mistrovství světa v biatlonu v roce 2013. Dnes jsem na něj totiž dostal vstupenku,“ dal Novoměstským naději na další shledání Václav Klaus.