Pokusíme se o to, aby to tady žilo trochu jinak,“ uvedla koordinátorka projektu Zdravé město Petra Sankotová na adresu blížících se dvou dnů.
Největším tahákem středečního odpoledne je kritérium horských kol. Po náměstí se budou od půl šesté odpoledne prohánět ti nejlepší čeští bikeři, cyklokrosaři i silniční specialisté. Nikde jinde neuvidíte tuto vzácnou sestavu pohromadě.

Účast přislíbil i v současnosti nejlepší světový biker Jaroslav Kulhavý. „Když to převedu na jiné sporty, je to totéž, jako kdyby do Pelhřimova přicestoval fotbalista Ronaldo nebo oštěpařka Špotáková,“ použil příměru jeden z hlavních pořadatelů Richard Valenta, který neváhal označit čtyřicetiminutovou honičku cyklistických hvězd za sportovní událost roku ve městě.

I další jména ale v cyklistickém světě něco znamenají. Ulman, Hynek, Boudný, Hruška, Ježek, loňský vítěz kritéria Mlynář, ti všichni předvedou, co dovedou.

Na startu i rodák

Své želízko v ohni budou mít i patrioti. Na okruh se vydá nadějný pelhřimovský odchovanec Martin Hunal. A nemusel být sám. Jenže jeden z nejslavnějších rodáků, „profík“ Martin Bína, přikulhá o berlích. „To zranění nás moc mrzí, byl by to další velký zážitek,“ dodal Valenta.

Obletovaný závod je ale pouze jedním z mnoha bodů středeční sportovní slavnosti. Vyzkoušet si kilometrovou trať závodu na vlastní kůži může prakticky kdokoliv. Stačí skočit na kolo, narazit na hlavu povinnou přilbu a můžete potrápit tělo v závodě příchozích.

Stranou nebudou stát ani děti a to nejenom ty, které se zhlédly v cyklistice. Šanci ukázat se dostanou i mladší běžci. Z lesoparku Sady se přesune na dlažbu okresní kolo v přespolním běhu žákovských družstev. „Když už bude na náměstí vytyčený takhle pěkný okruh, připadalo nám škoda nevyužít ho i jinak,“ podotkl za pořadatele Luděk Charouzek.

A aby to nebylo pouze a jenom o sportování, přestávky vyplní mladická kapela Výprodej, mažoretky z domu dětí a mládeže, ale třeba také přehlídka spodního prádla.

A až tohle všechno skončí, program oslav týdne mobility bude sotva v polovině. Pokračování skýtá páteční zábavné dopoledne nejen pro děti na parkovišti před Kulturním domem Máj. Školáci se pustí do dopravní soutěže, hasiči ukázkově rozstříhají auto. Nemotorizovaní účastníci silničního provozu zase dostanou za odměnu koláček.

Starosta by jel

A co samotní zaměstnanci městského úřadu? Ti přijdou do práce po svých také? „Nikomu to nenařizujeme. Lehké doporučení ale padlo,“ usmála se Sankotová.
Starosta Leopold Bambula se inspirovat nechal. Dvaadvacátého září, tedy v oficiální Evropský den bez aut, se do práce na kole chystá. „Samozřejmě nesmí nějak hodně pršet, abych nebyl jako vodník,“ upřesnil jedenasedmdesátiletý sportovec ohledně dvacetikilometrové ranní štreky ze Starých Bříšť do Pelhřimova.