„Každoroční setkání, které pořádáme vždy druhý týden v září, se stalo tradicí,“ sdělil František Hovorka ze společnosti Brop Senožaty. Účastníci pohovořili o sklizni a také nových odrůdách brambor a možnosti jejich pěstování v České republice.

Ochutnávka osmi odrůd brambor

Vyměnit si vzájemně zkušenosti a neformálně posedět s letos do Senožat přijelo na sto deset hostů. „Jednalo se vlastně o takové mezinárodní setkání. Přijeli mezi nás i kolegové ze Slovenska, Německa, Holandska, Bulharska a Velké Británie,“ pokračoval František Hovorka.

Součástí setkání byla také ochutnávka brambor. „Zájemci měli možnost ochutnat celkem osm různých odrůd,“ informoval předseda představenstva společnosti Senagro Senožaty Jiří Nevosád.

Odborníci se vypravili také na pole, kde si prohlédli takzvané demonstrační pěstitelské pokusy. O co se vlastně jedná? „Pokus spočívá v tom, že se zasadí několik druhů brambor a sleduje se, jak se jim v pěstitelských podmínkách, které nabízí místní prostředí, daří,“ vysvětlil agronom firmy Brop Libor Petera.

Jak Petera dodal, nejlépe se vede samozřejmě českým odrůdám. „Ze zahraničních se ve zdejším prostředí daří německým a holandským druhům,“ doplnil agronom Libor Petera. Tradiční setkání pěstitelů a zpracovatelů brambor v Senožatech se podle Františka Hovorky opět vydařilo.

„Jako vždy tu vládla příjemná a přátelská atmosféra a účastníkům se u nás líbilo,“ zhodnotil obchodní manažer firmy Brop. „Budeme velice rádi, když se v Senožatech se všemi kolegy z České republiky a samozřejmě i ze zahraničí, setkáme znovu příští rok,“ uzavřel Hovorka.