Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předpovědět počasí je možné jen na dvanáct dnů dopředu

Košetice – Seriózní meteorolog vám nyní neřekne, jak bude vypadat podzim, nebo dokonce zima.

10.9.2010
SDÍLEJ:

Milan VáňaFoto: DENÍK

Tvrdí to Milan Váňa z košetické observatoře. Vedoucího v Košeticích dělá už od roku 1994, ale v observatoři pracuje od doby založení observatoře Českým hydrometeorologickým ústavem před dvaadvaceti lety.

Observatoř stejného rozsahu, která by v regionálním měřítku monitorovala čistotu ovzduší a zabývala se meteorologií i hydrologií, nikde jinde v republice není.

Jak bude vypadat podzim a kdy přijde zima?

Takovou předpověď nezbývá než nechat na různých vizionářích či věštcích. Věda na současném stupni vývoje na tyto otázky odpovědět neumí.

Takže nedokážete říct ani, kdy by měl napadnout první sníh?

Na Pelhřimovsku padá průměrně sedmého listopadu, ale například loni jsme zaznamenali nečekanou sněhovou nadílku už v polovině října a pamatuji si i na roky, kdy poprvé padalo až těsně před Vánoci. Jak to bude vypadat letos, nevíme.

Na jak dlouhou dobu se dá předpovědět počasí?

Prognóza počasí je v současné době schopna predikovat vývoj počasí maximálně na dvanáct dnů dopředu. Tyto prognózy jsou založeny na výsledcích meteorologických měření ze synoptických stanic, které měří například směr a rychlost větru, atmosférický tlak, teplotu a vlhkost vzduchu, nebo maximální a minimální teplotu v daném dni. Předpověď také využívá satelitní informace o chování atmosféry. Tyto informace pak má k dispozici prognostik-specialista v centru Českého hydrometeorologického ústavu v Praze-Komořanech. Na jejich základě vygeneruje předpověď, již následně prezentují média.

Do jaké míry je taková předpověď úspěšná?

Úspěšnost předpovědi počasí na šestatřicet hodin, která vychází mimo jiné z měření na meteorologických stanicích nebo z údajů družic, se v současné době pohybuje od devadesáti do pětadevadesáti procent. Předpověď na tři dny následující po platnosti krátkodobé předpovědi už má úspěšnost nižší. Prognóza na první den vychází z devadesáti procent, na druhý z pětaosmdesáti až devadesáti a na třetí jen kolem pětaosmdesáti.

Český hydrometeorologický ústav vydává i měsíční předpověď. Jak je to možné?

Měsíční předpověď už není založena na současné meteorologické situaci nad Evropou, ale vychází z dlouhodobých analogií, tedy ze srovnání s minulými roky. Úspěšnost měsíčních předpovědí se v současné době pohybuje kolem pětašedesáti procent. Setkáváme se i s dlouhodobými projekcemi klimatu jako jsou v mediích často přetřásané scénáře globálního oteplování, které předpokládají nárůst teploty vzduchu v řádu stupňů Celsia v průměru. Z těch ale také pochopitelně není možno zjistit, jaká bude zima letos, napřesrok či za pět let. Poskytují totiž vyhlídku až na desítky let dopředu.

Autor: Dominika Dufková

10.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení