„Chodník je na kočárek malý. Nevejdu se tam a tak musím ulici často projíždět po silnici,“ postěžovala si jedna z kamenických maminek, která si nepřála zveřejnit své jméno. Cestu Štítného ulicí navíc maminkám komplikuje zatáčka, do které není vidět. „To je nebezpečné, zvlášť když proti vám vyrazí kamion,“ pokračovala matka.

Projekt zastaven

Kamenická radnice a kraj Vysočina, kterému silnice patří, jednají o řešení problému. „Nejprve jsme mluvili o tom, že by kraj na své náklady rozšířil chodník ve Štítného ulici ze stávajících šedesáti centimetrů na jeden metr. Už se začalo i s přípravou projektové dokumentace,“ sdělil starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur s tím, že město by při renovaci ulice ze svého rozpočtu udělalo nové plynové přípojky a upravilo veřejné osvětlení.

Práce na projektu jsou ale v současné době zastaveny. Krajská správa a údržba silnic totiž radnici nabídla jinou možnost řešení. „Kdyby se v ulici rozšířil chodník, zúžil by se prostor pro průjezd automobilů. Dva kamiony v protisměru by tam neměly šanci projet,“ vysvětlil Radoslav Kovář z pelhřimovského pracoviště krajské správy a údržby silnic. Z komunikace by se proto po zvětšení chodníku musela stát jednosměrka.

Nákladní auta jedoucí ve směru od Žirovnice by do města jezdila ulicí Jakuba Jelínka. Kamiony z Kamenice nad Lipou na Žirovnici by pak projely jednosměrnou Štítného ulicí.

Možné řešení: výměna ulic

Komunikace v ulici Jakuba Jelínka by se musela upravit pro provoz nákladních aut. „Navrhli jsme představitelům města, že by ulici Jakuba Jelínka převedli do vlastnictví kraje a Štítného ulice by se stala majetkem města,“ popsal Kovář.

Kraj Vysočina by se postaral o potřebné úpravy komunikace pro průjezd kamionů. Město by ale muselo zaplatit celé rozšíření chodníku ve Štítného ulici z vlastní kapsy. Ivan Pfaur tento způsob řešení nezavrhuje.

„Není to špatný nápad. Samozřejmě je to běh na dlouhou trať. Čeká nás ještě spousta jednání. Až se schválí nejvhodnější řešení, pak teprve můžeme začít shánět peníze na rozšíření chodníku,“ dodal Pfaur. Kdy přesně maminky s kočárky projdou kamenickou Štítného ulicí po rozšířeném chodníku, si starosta netroufá odhadnout.