Zájemci vysadili slunečnice okolo sloupů elektrického vedení nebo pouličních lamp. Ty díky rostlinám získaly vzhlednější tvář. Svá semínka pečlivě opečovávali také manželé Jaroslav a Marie Doležalovi. Jejich slunečnice, kterou vysadili u sloupu vedle svého domu, v klání zvítězila.

Jak prozrazuje Jaroslav Doležal, vítězství pro něj nebylo velkým překvapením. „Víceméně jsem s ním počítal. Se sousedy jsme si slunečnice navzájem měřili a ta u našeho domu byla největší,“ vypráví dvaasedmdesátiletý důchodce.

Stylové kostýmy

První místo Doležalovic slunečnice v klání potvrdila i tříčlenná komise, která ji přišla oficiálně přeměřit. Dorostla do výšky tři sta devíti centimetrů. Rostlina měla také nejvíce květů. Na slavnostní vyhlášení výsledků se všichni účastníci soutěže oblékli stylově.

Dámy pro tuto příležitost zvolily elegantní róby ve stylu slunečnice a pánové se oblékli do modelů ala Béda Trávníček. „Byla to veliká legrace. Každý měl vlastní originální a nápaditý kostým, který si sám vyrobil,“ líčí Marie Doležalová. Nejprve soutěžící společně s komisí obešli všechny slunečnice a pak se přesunuli do pavlovského kulturního domu.

Tam už na vítěze čekala hlavní cena. Za poctivou péči o slunečnici dostal Jaroslav Doležal přelet balonem přes Alpy. „Bylo to velké překvapení. Myslel jsem, že mě opravdu pošlou horkovzdušným balonem přes hory. Všechno ale bylo úplně jinak,“ prozrazuje výherce.

„Oblékli mu svetr a teplé ponožky, posadili ho na židli a do ruky mu dali nafukovací balonek,“ popisuje Marie Doležalová přelet svého manžela přes Alpy.

Nevšední zážitek

„Pak před židli postavili dvě lahvičky s Alpou. Dva siláci vzali židli s Jardou a přes ty francovky ho přenesli,“ pokračuje Doležalová. „Byl to rozhodně nevšední a nezapomenutelný zážitek. Možná i mnohem lepší než skutečný přelet balónem přes hory,“ směje se Jaroslav Doležal. Netradiční slunečnicová soutěž se u Pavlovských setkala s velmi pozitivním ohlasem.

Za rok znovu

Příští rok se obec zbarví do žlutozelena znovu. Slunečnic s největší pravděpodobností rozkvete kolem sloupů elektrického vedení mnohem více než letos.
„Soutěžila nás necelá dvacítka. Lidi to ale nadchlo, tak nás bude příště určitě o něco více,“ míní Doležal.

On sám má jasno. O svou slunečnici bude pečovat i příště. S tím, jestli bude opět nejkrásnější, si ale hlavu nedělá. „Nejde přeci o to, kdo bude první. Hlavní je, že zkrášlíme naši vesničku a při vyhlašování výsledků se dobře pobavíme,“ uzavírá Jaroslav Doležal.