„Chceme tímto způsobem široké veřejnosti přiblížit zemědělskou prvovýrobu a také techniku, která se v zemědělství používá,“ doplnil Houček.
Jubilejní pátý ročník Agrárního a potravinářského dne začíná přesně s odbitím půl druhé hodiny odpolední.

„Zájemci si mohou zblízka prohlédnout nejrůznější zemědělskou a komunální techniku. Ta bude vystavená na parkovišti za pelhřimovskou radnicí,“ přiblížil hlavní pořadatel akce Jaroslav Tomšů s tím, že návštěvníci se budou moci kochat třicítkou rozličných zemědělských strojů.

Přirozená komunikace

Pelhřimovským se představí také výrobky, které soutěžily v prvním ročníku klání o titul Regionální potravina. Chybět nebudou ani slavnosti piva a vinné trhy.

Nudit se nebudou ani milovníci hudby. „Na Masarykově náměstí zahraje dechová kapela Libkovanka a vystoupí také žáci Základní umělecké školy v Pelhřimově,“ pokračoval Tomšů.

Představit se návštěvníkům Agrárního dne se chystá i Pěvecký sbor Slavík z Pacova. Jak řekl jeho předseda Vladimír Mareš, pod širým nebem často nevystupuje.

„Koncert venku je pro nás mnohem náročnější na přípravu. Nemůžeme mít ozvučení, tak budeme muset o něco víc přidat na hlase,“ usmál se předseda pěveckého sboru Mareš.

Večerní program letos pořadatelé naladí do country stylu. K poslechu a tanci bude od sedmnácti do dvaadvaceti hodin vyhrávat kapela Country. Hudební vystoupení zpestří kulturní vstupy. Návštěvníci se mohou těšit na twirlingové vystoupení nebo ohňostroj.

„Zajímavé bude i číslo Míly Simandla s jeho koněm Denym. To se uskuteční u kulturního domu Máj,“ uvedl Jaroslav Tomšů. „Míla předvede ukázku přirozené komunikace s koněm, kdy bude zvíře ovládat bez uždění nebo sedla, pouze za pomoci hlasových povelů a bičíku,“ popsal Tomšů.

Děti si zasoutěží

Pokud se všechno povede, měl by se kůň Deny dokonce posadit a předníma nohama zamávat divákům. Nudit se nebudou ani nejmenší návštěvníci. Pro ty se chystá spousta her a soutěží. Vydovádět se mohou také na skákacím hradu.

„Zájemci dostanou jedinečnou příležitost poznat tradiční česká řemesla nebo se povozit v kočáře taženém koňmi,“ informoval Tomšů. „Po celé odpoledne se návštěvníci také mohou podívat zdarma do Muzea strašidel, Síně Lipských a na vyhlídkovou věž kostela svatého Bartoloměje,“ uzavřel hlavní pořadatel Tomšů.